Tosca Mersin’de
13 Ocak 2010 Çarşamba - 12:13     4.290 kez okundu.    
Tosca Mersin’de

Tosca Mersin’de

Giocomo Puccini’nin ölümsüz eseri Tosca operası 19 Ocak 2010 Salı akşamı Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde yeniden operaseverlerin huzurunda olacak.

Mersin Devlet Opera ve Balesi başarılı repertuarlarıyla dikkat çekerek ülkemizin önemli sanat merkezlerinden biri haline gelmiştir. Tosca opera eserleri arasında en dramatik ve en trajik olanıdır. Ülkemizde Türkçe librettosu 1941 yılında Mayıs ayında Ankara’da sahnelenmiştir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ’ün en sevdiği ve en duygulandığı opera eserinin Cavaradossi’nin okuduğu aryayı defalarca dinlediği ve hatta ağlattığı tarih sayfaları arasında anlatılmaktadır. Şarkıcı Florio Tosca aşık ve kıskanç bir kadındır. Sevgilisi ressam Cavaradossi ile siyasi karmaşalar ve aşk üçgeni içerisinde yaşadığı trajik hikaye Puccini’nin müziğiyle sürükleyici bir romana dönüşür. Puccini atalarından müzisyen bir ailenin çocuğu . Kilisede org çalan Puccini’nin operaya ilgisi ise Verdi’nin Aida operasıyla başlar. Bu ilgi üzerine Milan Konservatuarı ’na giren Puccini opera bestelemeye başlar. Natüralizm akımının öncülerinden olan bestecinin önemli eserlerinden gösterildiği ilk yıllarda ilgi görmeyen Madame Butterfly ve tamamlayamamış olduğu Turandot operalarıdır. Ünlü besteci 1924 yılında kanser hastalığına yenik düşer. Büyük eser Tosca operası Mersin operası nda izlenmeye değer.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.