Trakya Türküleri ile Burhan Öçal
9 Mart 2011 Çarşamba - 11:35     2.922 kez okundu.    
Trakya Türküleri ile Burhan Öçal

Trakya Türküleri ile Burhan Öçal

Ünlü perküsyon sanatçımız Burhan Öçal bugüne kadar gerçekleştirdiği klasik müzik, caz, Türk müziği, dünya müziği sentezlerinden sonra yeni bir projeyle müzikseverlerinin karşısına çıkacak.

Sanatçı 18 Mart 2011 Cuma akşamı ‘Trakya Türküleri’ adlı yeni çalışmasıyla Maslak Sheraton Otel’deki Kubbe İstanbul’da bir konser gerçekleştirecek. Balkanlardan, Trakya bölgesine kadar uzanan coğrafyada ortak olduğumuz kültürlerin meyvası türküler ve ritmleri Burhan Öçal’ın usta parmaklarında hayat bulacak. Yıllardır ezgileriyle kulaklarımızda yer etmiş Sırpça, Bulgarca, Yunanca ve Türkçe anonim türküler dinleyenleri uzun ve keyifli bir yolculuğa çıkaracak. 1959 yılında Kırklareli’nde dünyaya gelen Burhan Öçal dünyaca ünlü bir perküsyon sanatçısıdır. Ailesinin de müzisyen olması sebebiyle çok küçük yaşta müzikle tanışan sanatçı aynı zamanda müzik çalışmarını İsviçre’de de sürdürmektedir. Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki sarayın ve halkın müziklerinden etkilenen sanatçı darbuka, kös ve birçok ritm aleti ni çalmasının yanı sıra ud, tanbur, divan sazı gibi enstrümanlarında ustası olup, güçlü bir vokal olarakta çalışmalarda yer almaktadır. Sahne performansı, enstrümanlarla müzikler arasındaki sentez ve doğaçlamalardaki özgün ve teknik üstünlüğü tüm müzik eleştirmenlerini ve izleyenlerini kendisine hayran bırakmaktadır. 1979 yılında ilk olarak Avrupalı seyirci lerin karşısına Zürih’te çıkan sanatçı daha sonra tüm dünya ülkelerinde çeşitli konserler vererek çalışmaları ilgiyle karşılanmıştır. 2001 Temmuz ayında ünlü İngiliz şarkıcı Sting’e beş şarkısında ritmle eşlik eden sanatçı, 2004 yılında ‘O Şimdi Mahkum’ adlı sinema filmiyle de beyazperde oyunculuğuna başarılı bir adım atmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.