Tren Garı’nda Konser Buluşması
12 Aralık 2012 Çarşamba - 11:37     1.941 kez okundu.    
Tren Garı’nda Konser Buluşması

Tren Garı’nda Konser Buluşması

Ünlü piyano sanatçısı, virtüöz Tuluyhan Uğurlu 15- 16 Aralık 2012 tarihlerinde Sirkeci Gar’ının mistik atmosferinde konser verecek.

‘Kara Trenden, Hızlı Trene Tarihi Garlarda Buluşma’ etkinliğinde Sirkeci Garı yolcu bekleme salonunda 19.yüzyıldan itibaren insanların demir yolları üzerindeki macerası fotoğraflar ve şiirlerle anlatılacak. Ülkemizin her bölgesindeki tarihi garlarda yapılacak konser etkinliğinde maden ocakları na döşenen raylı sistem den, buharlı tren in icadından sonra kısalan mesafelerinden, Amerika’yı doğudan batıya birbirine bağlayan demiryollarının Kızılderili ırkını yok edişinden ve tarihi Orient Expres’in öyküsünden de söz edilecek. Piyano sanatçısı Tuluyhan Uğurlu Haydarpaşa, Sirkeci ve Hicaz demir yolu nun, Cumhuriyet trenlerinin de hikayelerinde seyircisini tarihi bir yolculuğun içine alacak. Amerika Yerlileri bir diğer adıyla Kızılderililer (Indian) Kanada’da aşağılayıcı bir sıfat olarak düşünüldüğünden kullanılması yasaktır. Bunun yerine ‘İlk Milletler’ anlamına gelen ‘First Nations’ ismi kullanılmaktadır. Indian, ‘Hintliler’ anlamına gelmekte olup,  Amerikan vatandaşı Hintlilere ‘American Indian’, Alaska’daki eskimo ve Kızılderililer için ise ‘Alaska Natives’ denmektedir. Buzul Çağı’nın en sert döneminde M.Ö 34000- 30000 yıllarında suların büyük bölümü buz kütleleri olarak bulunmakta idi. Kuzey Amerika ve Asya arasında yer alan Bering denizi metrelerce aşağıda iken iki kıta bir kara bağlantısı ile birbirine bağlanmakta idi. Ağaçsız olan bu nemli bölge otlar ve çeşitli bitki örtüsüyle kaplıydı. İlk insanlar bölgenin doğal özelliği nedeniyle avlanmakta sıkıntı çekmiyorlardı. Kuzey Amerika’ya göçen ilk insanlar yeni bir kıtanın keşfini yaptıklarını bilmiyorlardı. Yapılan arkeolojik araştırmalarda milattan sonraki ilk yüzyıllarda Arizona’da top oynama alanlarının bulunduğu ve sulama sistemlerinin inşa edildiği ve piramit şeklinde kümbet mezarların yapıldığı anlaşılmıştır.  İlk yerleşimci kabileler Çerokiler, Mişuki kabilesi, Seminoller birbirleriyle karşılaşmışlardır. Kaliforniya bölgesinde ise İspanyol kafilelerin karşılaştığı kabileler vardır. Avrupalı kaşifler, Kızılderilileri kendi topraklarından sürerek, Batı’ya doğru ilerlemişlerdir. 19.yüzyılda savaşları devam eden ve tarihe utanç veren bir dönem olarak geçen soykırımda Siyu, Apaçi ve Komançi kabilelerinde büyük kayıplar yaşanmıştır. Bu kabilelerdeki insanlar kısıtlı bir alanda yaşamaya zorunlu bırakılarak 1952 yılına kadar toplama kamplarında yaşam sürmüşlerdir. 2007 yılında Amerika toprakları içinde yaşayan Kızılderili toplulukları Amerikan vatandaşlığından çekildiklerini ilan ederek, kendi devletlerini kurma hazırlığına giriştiler. Lakota Siyuları adı verilen bu Kızılderili grup, soykırımdan bu yana bağımsızlıklarını ilan eden ilk Kızılderililer olarak tarihe geçmiştir. ABD’de ekonomik güçleri olan üç büyük Kızılderili kabilesi bulunmaktadır. Bu kabilelerin kumarhane, benzin istasyonu, oteller zincirleri ve spor kulüpleri iş alanlarıdır. 13 Haziran 2008 tarihinde Kanada Başbakanı Stephen Harper, tüm Kızılderili halkından ülkesinin parlamentosunda resmen özür dilemiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.