Trombon
2 Eylül 2009 Çarşamba - 15:57     6.487 kez okundu.    
Trombon

Trombon bakır ve üflemeli enstrümanlar kategorisinde bulunur. Kulis adı verilen sürgüye sahiptir. Bu sürgü açıksa enstrümanın boyu epey uzar, 4 metreyi bulur. Kulisin görevi çalgının farklı ses tonlarını çıkabilmesini sağlamaktır.

    15.yy civarında trompetin varyasyonu olarak ortaya çıkar. Bu alet biraz geniş ağızlıklı olduğu tahmin edilir. Ayrıca akort sürgüsünün olduğu kıvrımlı bölüm de yoktu. Boru yapısı bugünki trombondan daha indeydi.

 

Günümüzde trombonu çalan kişi ağırlığını ayarlamak için omzuna üzerine koyarak  çalar. Tam bu kısımda akort sürgüsünün bulunduğu bölüm olduğu için omuza oturur.

 

   Trombonun çeşitlileri vardır. Alto, tenor ve bas olarak ayrılır. Boru yapısında göre sesi belirlenir. En geniş boruya sahip olan bas trombondur. Alto trombonun ise kullanım alanı kısıtlıdır. Orkestralarda nefesli sazlar içinde trombonun yeri önemlidir. Günümüzdeki senfoni orkestralarında genel olarak iki teno, bir de bas trombon bulunmaktadır. Büyük caz orkestraları nda ise genellikle bas trombonlar yaygın olarak kullanılır.

 

     Trombon pek çok müzikte kullanılabilecek bir çalgıdır. Yumuşak ve duygusal parçalara çok uyan ses tonu vardır. Stravinski’nin “ Ateş Kuşu ” eseri trombon öne çıkaran bir eserdir. Ravel!in “Bolero” su ise etkili bir melodiyi çalma görevini trombono vermiştir.  Caza çok uyan trombon caz alanında trombon ustalarının doğmasına yol açar.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.