Trompetçi Nicholas Payton ve İstanbul Gençlik Caz Orkestrası Konseri
3 Nisan 2014 Perşembe - 07:32     2.584 kez okundu.    
Trompetçi Nicholas Payton ve İstanbul Gençlik Caz Orkestrası Konseri

Trompetçi Nicholas Payton ve İstanbul Gençlik Caz Orkestrası Konseri

Aksanat’ta bu ay yine uluslararası platformda caz’ın duayenlerinden sayılan bir konuk sanatçıyla keyifli bir akşamda caz severleri bir araya getirecek.

14 Nisan 2014 Pazartesi günü saat 20:00’de Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde trompetçi Nicholas Payton ve İstanbul Gençlik Caz Orkestrası caz standartları ve modern caz örnekleriyle müzikseverlerin huzurunda olacaklar. Ülkemizde caz müziğinin en büyük destekçi kurumlarından olan Aksanat, Bahçeşehir Üniversitesi ile gerçekleştirdikleri ortak çalışmada akademik değerler çerçevesinde İstanbul Gençlik Caz Orkestrası’nı kurmuşlardır. Yaşları 19- 25 arası 17 müzisyenden oluşan orkestranın şefliğini eğitmen, besteci, piyanist Baki Duyarlar üstlenmektedir. Türk cazının gelişmesinde önemli roller üstlenen orkestra genç yeteneklere de müzik kariyerlerinde yeni kapılar açmayı hedeflemektedir. 23.Akbank Caz Festivali’nde ilk konserlerini gerçekleştiren İstanbul Gençlik Caz Orkestrası, Türk bestecilerin caz besteleri ni de repertuarlarına katarak müzik severlerin beğenisine sunmaktadırlar. Grammy ödüllü usta trompetçi Nicholas Payton, aynı zamanda ABD’nin Louisiana eyaleti New Orleans kentinde müzik, siyaset ve ırk üzerine çeşitli yazılar yazmaktadır. Henüz 4 yaşındayken babasının aldığı trompetle müziğe başlayan Nicholas Payton, 2011- 2013 yılları arasında Tulane Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak sosyal adalet, kültür sömürgeciliği, ırkçılık üzerine paneller düzenlemiş ve makaleler kaleme almıştır. Louisiana eyaletinin en büyük şehri olan New Orleans, çok kültürlü yapısı, çeşitli mutfağı, blues ve caz müziğin anavatanı olarak ABD’nin eğlence ve turizm açısından bir cazibe merkezidir. Louisiana eyaleti adını Fransa Kralı 15.Louis’den almıştır. Fransızlar 1800’de İspanyolların elinden aldıkları eyalet topraklarını 1840 yılında 80.000.000 frank’a Amerikalılara satmışlardır. Bu dönemde Fransa İmparatoru Napolyon bizzat bu görevin başında bulunmuştur. Caz Müziği, Amerika’nın güney eyaletlerinde 1900’lü yılların başında doğmuştur. Caz müziği teknikleri arasında swing, mavi notalar, senkoplar, doğaçlamalar, atışmalar, çoklu ritimler kullanılmaktadır. Caz müziği bir nevi Afrika, Amerika ve Avrupa müziğinin sentezi sayılmaktadır. Caz müzğinin dünyayla tanışması 1917 yılında gerçekleşmiştir. Dixieland Jazz Band isimli grubun plaklarının çıkmasından itibaren dalga dalga yayılan ve popülaritesi her geçen gün artan caz tutkusu beraberinde bu müziği yapan bir çok grup ve solisti de bir araya getirmiştir. Eski Afrika’da ruhani törenlerde ve kölelerin tarlada söyledikleri isyan dolu şarkılardan doğan Blues akımı çeşitli stillerde çoğalarak bugünkü caz müziği haline gelmiştir. 19.yüzyılda Avrupa’daki ordu bandoları nda çalınmaya başlayan caz müziği daha sonra kurulan irili ufaklı topluluklarla daha da gelişmiş ve yayılmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.