TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası 30. Sanat Yılında
30 Ağustos 2013 Cuma - 09:59     1.522 kez okundu.    
TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası 30. Sanat Yılında

TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası 30. Sanat Yılında

30.Sanat yılına basan TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası 1982 yılında orkestra şefi Süheyl Denizci tarafından kurulmuştur.

Ülkemizin başarılı müzisyenlerini bir araya getiren orkestra konserlerinde bir ‘Yıldızlar Topluluğu’ oluşturmakta ve dünyadaki ‘Big Bang’ orkestralar yapısında çalışmaktadır. Caz müziğinin yanı sıra yaylı çalgıların da katıldığı orkestraya dünya müzik repertuarları, yerli- yabancı şarkılar eşlik etmektedir. Orkestra elemanlarının her biri aranjör ve besteci olma niteliğini taşıdığından orkestra zaman zaman bu beste ve düzenlemelere ‘yeni yaratılar’ olarak yer vermektedir. Avrupa Radyo ve Televizyon Birliği (EBU)’ ne bağlı olan orkestranın konser kayıtları ve stüdyo bantları EBU tarafından paylaşılmaktadır. Orkestra ulusal periyodik radyo- TV yayınları dışında uluslararası etkinliklerde ülkemizi başarıyla temsil etmektedirler. TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası 30. Sanat Yılını 2013- 2014 Sanat Etkinlikleri çerçevesinde 8 Ekim 2013 Salı günü saat 20:00’de İstanbul Kültür Üniversitesi Akıngüç sahnesinde orkestra şefi Kamil Özler eşliğinde bir konserle kutlayacak. Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) Türkiye’de kamu kuruluşu olarak Başbakanlığa bağlı tek kuruluştur. 1964 yılında yayına başlayan kurum 1990 yılında özel TV ve radyolar açılana kadar tek yayın kuruluşu olarak faaliyet göstermiştir. 1965 yılında başlayan programlı radyo yayınları haber saatlerinde Ankara stüdyolarına bağlanarak çalışmıştır. 1968 yılında deneme yayınıyla başlayan TV’nin açılışını ise Nuran Devres adlı spiker Ankara’dan gerçekleştirmiştir. 1971 yılında ilk canlı yayınlanan futbol maçı İstanbulspor ve Karşıyaka Spor Kulübü arasındadır. 1972 yılında yapılan Münih Olimpiyatları ise ilk canlı dış yayını olarak TRT tarihine geçmiştir. 1974’te TV yayınları 7 güne çıkartılmıştır. 1975 yılında ülkemizin ilk olarak katıldığı 20.Eurovision Şarkı Yarışması’nı Stockholm’den canlı yayınlanmıştır. Renkli televizyonlara geçiş 1976 yılında sağlanmıştır. Çoklu kanal yayınına geçen TRT Televizyonları haber- kültür, spor, Anadolu yörelerine programlar ve TBMM yayınlarıyla çeşitlilik göstermiştir. TRT 1, TRT 2, TRT 3, TRT Gap kanallarının ardından 1992 yılında logosu ile birlikte yenilik ve değişikliklere giden kurum TRT 4, TRT-İnt Avrasya, TRT Çocuk, TRT Türk kanallarını yayına açmıştır. Türki dilleri Azerice, Özbekçe, Kazakça, Türkmence, Kırgızca yayın yapan TRT Avaz’ı, belgesel yayınları gerçekleştiren TRT Belgesel’i, Arapça yayın yapan TRT El Türkiyye’yi, TRT 1 HD ve TRT 3D’yi açmıştır. Bugün dünyanın sayılı yayın kuruluşları arasına giren iyi yetişmiş yapımcı ve yayıncı kadrosuyla haberler, haber programları, diziler, yarışmalar, söyleşi, oturum, tartışma programları ile tüm dünyanın dikkatini çekmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.