Tuba
2 Eylül 2009 Çarşamba - 17:01     8.840 kez okundu.    
Tuba

Bakır üflemeli aletler grubunda yer alır. Konik şeklinde borulu olan bu çalgı en kalın sesleri veren üflemeli enstrüman dır. Ana malzemesi bakır veya pirinçtir.

Orkestralarda kullanımı vardır ama özellikle askeri bandolar a sesi ile çok uyum sağlamaktadır.  Genellikle kalın sesinden dolayı eşlikçi b ir enstrümandır. Klasik müzik ve bandolar dışında caz müzikte de tuba çalınmaktadır.

 

   Tubadan üflenen havanın dudakları titreştirmesi ve bu titreşimin boru içinde bulunan havayı harekete geçirmesiyle ses elde edilir. Tubanın oldukça geniş bir ağızlığı vardır ve bu ağızlığın boyutu ve biçimi ses niteliğini etkiler.

 

     Tuba ilk olarak 1800’lerde üretilmiştir. İlk biçimi bugünkü biçimine göre ince ve uzundur. Ayrıca sibopları yerine anahtarlarla çalınırdı.

 

   Orkestralarda tuba kullanımı ülkelere göre farklıdır. Tubalar seslerine göre içinde çeşitlilik göstermektedir. Örneğin Amerika’da do sesli büyük boy tubalar yaygınken, İngiltere’de daha çok fa tubalar kullanılmaktadır. Bazı ülkelerde biçim olarak da değişmiştir. Almanya’da pistonların yerine döner siboplar kullanılır. Normalde 4 -5 pistonlu tubalar kullanılırken, Fransa’da  piston sayısı 6’ya çıkar.

 

          Tubanın kullanıldığı pek çok klasik müzik eseri vardır. En bilinenlerinden olan ise Wagner’in “Halka” isimli eseridir. Bu bestede sanatçı elde etmek istediği sesleri yakalamak için kendi tasarımı olan ince borulu ve 4 pistonlu tubalardan yararlanmıştır. Bu tubalara Wagner tubası denmektedir. Bunlar boyut olarak küçük ve döner sibopludur. Berlioz, Stravinski ve Strauss’da bestelerinde tubaya görevler vermişlerdir. Strauss’un  “ Don Juan ” parçasonda sesleri yumuşatılmış tubalar kullandığı dikkat çekicidir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.