‘Tüm Zamanların En İyi Basçısı’ Ron Carter CRR’de
9 Mart 2013 Cumartesi - 11:23     2.145 kez okundu.    
‘Tüm Zamanların En İyi Basçısı’ Ron Carter CRR’de

‘Tüm Zamanların En İyi Basçısı’ Ron Carter CRR’de

Dünya çapında tanınmış ‘Tüm Zamanların En İyi Basçısı’olarak adlandırılan ve 1960’dan bugüne caz müziğinde yerine sahip çıkmış sanatçı Ron Carter, ‘Golden Striker Trio’ ile 22 Mart 2013 Cuma akşamı CRR’de unutulmaz bir performans sergileyecek.

Golden Striker Trio’da piyanosuyla Donald Vega, gitarıyla Russel Melone ünlü basçı Ron Carter’a eşlik edecekler. 1963 yılında 1968’e kadar Miles Davis Quintet’te çalışan ünlü basçı Ron Carter müzik yaşamı boyunca bir çok ünlü cazcı ile başarılı çalışmalara imza atmıştır. Gil Evans, Tommy Flanagan, Lena Horne, B.B.King, Dexter Gordon, Boby Timmons, Wes Montgomery gibi ünlü sanatçılarla birlikte 1960 yılından bu yana 2500 adet önemli albümün yapımında çalışmıştır. Detroit News, Downbeat dergisi gibi basın- yayın organlarından Yüzyılın ve Yılın En İyi Basçısı’ ödülünü almıştır. National Academy of Recording Arts and Science tarafından ‘En İyi Müzisyen’ seçilmiştir. 1993’te Miles Davis Tribute Bands’le birlikte ‘En İyi Caz Orkestrası’ dalında ilk Grammy ödülü alan Ron Carter 1998 yılında ‘Sheet Blues’ adlı şarkısıyla iknci Grammy ödülünün de sahibi olmuştur. 2004’te Berkeley Müzik Okulu’ndan fahri doktora unvanına sahip olan sanatçı halen çeşitli konservatuarlarda caz armonisi dalında derslere girmektedir. 2007’de yaptığı ‘Dear Miles’ isimli albümüyle dinleyicisinden tam not alan sanatçı albümünü Miles Davis’e adamıştır. Golden Striker Trio ile geçen sene bir albüm çıkaran sanatçının konser zinciri Avrupa turnesiyle devam edecektir. Miles Dewey Davis 1926- 1991 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir trompet ve caz sanatçısı, besteci ve orkestra şefidir. Orta halli bir ailenin çocuğu olan Miles Davis babasının hediye ettiği trompetle müziğe 6- 7 yaşlarında başlamıştır. İlk trompet eğitmeni Elwood Buchanan ve ikinci eğitmeni Gustav’dan çok sıkı bir caz eğitimi alan sanatçı okul orkestrası na R&B çalmış ve konserler vermiştir. Sanatçının cazı keşfi Dizzy Gillespie ve Charlie Parker’a hayranlığıyla başlamıştır. Dizzy ve Charlie Parker’ın teşvikiyle New York’a giden Miles Davis, Juillard Müzik Okulu’na devam etmiştir. Charlie Parker, J.J Johnson, Garry Mulligan, Lee Konitz, John Lewis ve Max Roach gibi caz üstadlarıyla çalışan sanatçı ilk albümü ‘Birth of The Cool’u çıkarmıştır. Ünü yayılırken bir çok önemli caz sanatçısıyla çalışma fırsatı bulan Miles Davis 1970’lerde gençlerin caz’dan çok rock müziğine olan ilgisini farketmiştir. Bunun üzerine müziklerinde elektrogitar, bas gitar, digital piyano ve  amfilikatöre bağlı trompet kullanarak ‘Bitches Brew’ albümünü çıkarmıştır. 400.000 satan albümüyle rekor satışlara imza atan Miles Davis 80’li yıllara kadar tarzını değiştirmemiştir. Ünlü sinema yıldızı Jeanne Moreau’nun başrolünü oynadığı ‘Ölüm Asansörü’ filmine yaptığı müzik büyük beğeni toplamıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.