Türk Besteciden ‘Queen Senfonisi’
21 Ekim 2011 Cuma - 10:00     2.542 kez okundu.    
Türk Besteciden ‘Queen Senfonisi’

Türk Besteciden, Queen Senfonisi

Türk besteci ve orkestra şefi Tolga Kaşif, ünlü grup Queen’in müziğini senfonik hale getirerek başarılı bir konser gerçekleştirmişti.

 Londra’da on yıl aradan sonra yeniden ‘Queen Senfonisi’ ile İngiliz müzikseverlerin huzurunda olacak. Kıbrıs Türklerinden olan Tolga Kaşif önümüzdeki günlerde Londra’nın önemli müzik merkezlerinden Royal Albert Hall’de konser verecek. 1970 yılında başarılı hard rockçıların bir araya gelerek kurdukları ve tüm zamanların en çok satan albümleri arasına giren bir İngiliz efsane gruptur. Kurucuları arasında geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden ünlü rock solisti Freddie Mercury, Roger Taylor, Brian Mary ve bir yıl sonra gruba katılan John Deacon bulunmakta idi. 70’li yıllardan, günümüze büyük hayran kitlesi olan grup, senfonik rock, heavy metal, stadium rock, hard rock gibi izleyicisi çok olan müzik türlerine büyük hizmetler yapmış, bir çok değerli eserlere de imza atmıştır. 1999 yılında rock opera besteleri ‘Bohemian Rhapsody’ ile tüm zamanların en beğenilen ikinci rock gurubu olarak önemli müzik anketlerinde yer aldılar. 1987 yılında AIDS hastalığına yakalan gruplarının ünlü solisti Freddie Mercury’nin vefatına kadar sakin bir döneme giren ve sadece iki albüm çıkarmakla yetinen grup, sanatçının ölümünden sonra çıkardıkları ‘Greatest Hits’ albümüyle uzun bir sessizliğe büründü. Freddie Mercury, grubun solisti olarak son derece parlak bir tenor aynı zamanda çok yetenekli bir piyanisttir. 1982 yılında Monserrat Caballe ile gerçekleştirdikleri düet müziği Barcelona Olimpiyatları’nın resmi müziği olarak kullanılmıştır. Queen grubunun birçok bestesi  Freddy Mercury’e aittir. John Deacon, grubun uzun arayışlardan sonra sahip oldukları bas gitarcılardan, asosyal ve içine kapanık kişiliğiyle tanınmış, hatta grup içinde on kelimeden fazla konuşmamasıyla tanınmıştır. Freddie Mercury’nin ölümünden sonra müzik hayatı na tamamen son vermiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.