Türkiye’nin İlk İlçe Konseri Şef Gürer Aykal’dan
23 Ocak 2013 Çarşamba - 11:46     2.102 kez okundu.    
Türkiye’nin İlk İlçe Konseri Şef Gürer Aykal’dan

Türkiye’nin İlk İlçe Konseri Şef Gürer Aykal’dan

Ülkemizin ‘ilk ilçe orkestrası’ Karşıyaka Filarmoni Orkestrası yeni yılda ilk konserini Gürer Aykal şefliğinde gerçekleştirdi.

2013’ün ilk konserinde Türkiye’de ilk defa seslendirilen ‘II.Dünya Savaşı İçin Bestelenmiş Rus Ezgileri’ sunuldu. Konserde bariton sanatçısı Prof.Dr. Mesut İktu’da solist olarak görev aldı. Altmış beş kişiden oluşan Karşıyaka Filarmoni Orkestrası’nın şefi dünyaca tanınmış sanatçı Gürer Aykal yönetiminde gerçekleşen konser İzmir- Karşıyakalı müzikseverleri kendine hayran bıraktı. Eser, II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan en trajik ve kanlı olayları Rus şairlerinin kaleminden anlatmaktadır. Solist Mesut İktu, eserin şarkılarını oda orkestrası için kendi düzenledi. İlk kez Belarus’ta sahnelenen eser Türkiye’deki prömiyerini başarıyla gerçekleştirmiştir. Dokuz önemli bestecinin eserlerinin seslendirildiği konserin ikinci bölümünde orkestra Çaykovski’nin ‘Kış Düşleri’ eserini seslendirdi. İkinci Dünya Savaşı, yirminci yüzyılda dünya ülkeleri arasında 1939- 1945 yılları arasında 6 yıl süren askeri bir çatışmadır. Yüzyılın büyük güçleri İngiltere, Sovyetler, Amerika, Fransa, İtalya, Almanya, Japonya savaşa katılmıştır. Dünya tarihindeki bu en büyük savaşa yüz milyondan fazla asker girmiştir. Savaşan ülkeler tüm endüstriyel, teknolojik, ekonomik ve bilimsel güçlerinin son safhasına kadar kullanmışlar ve 70 milyon insanın ölümüne sebep olmuşlardır. İkinci Dünya Savaşı Yahudi Soykırımı ve nükleer silahlarla toplu katliamların yaşandığı dünya tarihinin en kanlı savaşlarından biridir. Almanya’nın Polonya’yı 1 Eylül 1939’da işgaliyle resmen başlayan savaş Fransa ve İngiltere’nin Almanya’ya karşılık vermesiyle devam etmiştir. Almanya, Avrupa’ya imparatorluk kurma emellerini büyük bir savaşa yol açarak başarmaya yaklaşmıştır. Ancak fırsattan yararlanan Sovyetler Birliği altı komşu ülkesini işgal etmiştir. Bu durumdan rahatsız olan İngilizler müttefikleriyle Sovyetler Birliği’ne girerek tarihin en büyük kara savaşı başlamıştır. Bu savaş döneminde Asya kıtasına hükmetmek için Çin’le savaşan Japonya, Amerika ve Avrupa topraklarına saldırarak bölgede büyük yer işgal etmiştir. Savaşı başlatan Almanya yenilgiler almaya başlayınca 1945 yılında Polonya’ya teslim olmuş ve Avrupa’daki savaş sona ermiştir. Japonlar, Birleşik Devletler’in asker gücüne daha fazla karşı koyamayarak, yenilgiyi kabul etmiştir. 1945 yılında sona eren savaşın ardından ortaya çıkan süper güçler Amerika ve Sovyetler Birliği 46 yıl sürecek ‘soğuk savaş’ dönemi ile uzun zaman birbirleriyle uğraşmışlardır. Bu büyük tragedyadan ders alan dünya devletleri dünya barışı nın sağlanması, uluslar arası dayanışma yaşanması ve ileride olabilecek çatışmaları önlemek amacıyla Birleşmiş Milletler Barış Örgütü’nü kurmuştur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.