Türkiye- Ermenistan Gençlik Senfoni Orkestrası Konseri
15 Temmuz 2010 Perşembe - 10:14     2.220 kez okundu.    
Türkiye- Ermenistan Gençlik Senfoni Orkestrası Konseri

Türkiye- Ermenistan Gençlik Senfoni Orkestrası Konseri

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV), Boğaziçi ve Anadolu Kültür Üniversitesi’nin işbirliğiyle Türkiye’den ve Ermenistan’dan 65 genç müzisyenin oluşturduğu senfoni orkestrasıyla her iki ülkenin bestecilerinin eserlerinden oluşturdukları repertuarı 16 Temmuz 2010 Cuma akşam saat 20:30’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda seslendirecekler.

Cem Mansur ve Nvart Andreassian’ın şefliğinde Türkiye- Ermenistan Gençlik Senfoni Orkestrası Bizet, Beethoven, Aram Haçaturyan, Bedrich Smetana’nın bestelerine yer verecek. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşecek olan konserde solistler Tigran Harutyunyan ve Hande Küden olacak. İstanbul’da dünyaya gelen orkestra şefi Nvart Andreassian geçen yaz başlattığı projeyi bu yıl şef Cem Mansur’la hayata geçirdi. Ermenistan ve Türkiye’deki konservatuarlarda gerçekleşen seçmeler her biri yetenek ve tarz açısından farklı karakteristik özellikte, 18- 23 yaş arası yüzlerce genç müzisyeni dinleyerek 65 yetenekli müzisyeni Türkiye – Ermenistan Gençlik Senfoni Orkestrası’na seçtiler. 5 Temmuz 2010’dan itibaren provalarına başlayan Gençlik Senfoni Orkestrası İstanbul konserinden sonra Ermenistan’da da bir konser gerçekleştirecek.Şef Nvar Andreassian kırk yıllık profesyonel müzik yaşamında orkestra şefliğinde bir çok ülkede başarılı çalışmalara imza atarak, pek çok ülkenin müzik eleştirmenlerinden tam not almıştır. Klasik ve Çağdaş Fransız Müziği ’ni uzmanlık alan ı olarak seçen şef Nvart Andreassian Fransa’da Lille Ulusal Konservatuarı’nda orkestra ve koro şefliği, 20 yıl yine Fransa’da Fransız Çağdaş Müzik Topluluğu ve Fransız Çağdaş Müzik Festivali Sanat Yönetmenliği’ni başarıyla üstlendi. Halen Moskoca Çaykovski Konservatuarı’nda öğretim üyeliği yapan Nvart Andreassian Çin- Tianjin Senfoni Orkestrası ve Ermenistan Devlet Operası ’nın da orkestra şefliği görevlerini başarıyla yerine getirmiştir. Şef Cem Mansur başarılı çalışmalarıyla ilgiyle izlenen ülkemizin tanınmış orkestra şeflerindendir. Cem Mansur müzik eğitimini Londra City Üniversitesi, Guildhall School of Music and Drama ve Los Angeles Filarmoni Enstitüsü’nde aldı. 1981- 1989 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi orkestra şefliği, 1989- 1997 yılları arasında Oxford Şehir Orkestrası birinci şefliğini üstlendi. 2007- 2008 yılları arasında Güney Afrika’da karma ırklar gençlik orkestrası ve festivalinde görev aldı. İngiltere’de bulunan en eski ve önemli korolardan İpswich Choral Society’de fahri başkanlığa seçildi.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.