Tuşlara Adanmış Bir Hayat
24 Şubat 2010 Çarşamba - 10:45     2.066 kez okundu.    
Tuşlara Adanmış Bir Hayat

Tuşlara Adanmış Bir Hayat
Chopin’in 200.doğum yılı tüm dünyada kutlanmaya hazırlanırken Mozart ve Bach’ın biyografilerinin yazarı Aydın Büke Varşova’daki Chopin Enstitüsü kaynakları üzerinde de çalışarak Frederick Chopin ’in hayatını kitap haline getirdi.

‘Tuşlara Adanmış Bir Hayat’ Can Yayınları ’ndan çıktı. Polonyalı büyük bestecinin 200.doğum yılı nedeniyle Polonya’da bazı tarihi mekanların ve sosyal alanların tadilatı var. Polonya havalimanının adı da değişerek Frederick Chopin havalimanı adı verilmiş. Tüm dünyanın Chopin’in 200.doğum yılı nedeniyle ülkeye ilgilerin yoğun olacağı düşünülerek bu değişiklik yapılmış. Aydın Büke’ye Chopin Enstitüsü’nün kapılarını İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ‘na defalarca konuk olmuş Polonyalı şef Strugala ve eşi aralamış. Chopin’in biyografisini yazarken o’nun vaftiz olduğu kiliseye kadar gidip görme şansına sahip olmuş. Chopin 19.yüzyıl Avrupa’sının çalkantılı döneminde Paris’te yaşamış ünlü bir müzisyen. Dönemin Fransız İhtilali ve Sanayi Devrimi gibi önemli hareketleri, burjuvazi ve milliyetçilik akımları sanatçı, müzisyen, edebiyatçı, ressam herkesi derinden etkilemiş. Romantizmin doruğa ulaştığı eserlerde sadece büyük aşk maceralarından söz etmek yanlış olur. Büyük ve ölümsüz eserlerin yaratıldığı bu trajik dönemde Chopin ikinci kimliğim diye nitelendirdiği piyanosuyla anlatım gücünü piyano bestelerine yansıtmış ve tüm dış çabalara rağmen opera bestelemekten kaçınmıştır. Lizst’in piyano sesini orkestra gücü kadar azametli hale getirebilme çabalarının tam tersine, Chopin’in icralarında piyano sesinin duyulmayacak derecede cılız olduğu yolunda eleştiriler olmuştur. Aydın Büke tüm detaylarıyla Chopin’in hayatını ilginç kılacak anlatımlarla okuyucularına sürükleyici ve eğitici mesajlar vermiştir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.