Üç Soprano’dan Bahar’a Merhaba Konseri
27 Mart 2013 Çarşamba - 11:15     1.977 kez okundu.    
Üç Soprano’dan Bahar’a Merhaba Konseri

Üç Soprano’dan Bahar’a Merhaba Konseri

Bahar mevsiminin müjdecisi Nisan ayına sayılı günler kaldı. Nisan yağmurlarının arkasından dallarından açacak pembe, beyaz, sarı çiçeklerle ağaçlar, yemyeşil çimenler, kır papatyaları, ekili laleler güneşli ve ılık bahar yeliyle bambaşka duygulara doğru yol açacak insanlar..

Şehrin karanlık, gri- siyah dumanlı havasını yerini kuş cıvıltılarıyla tertemiz dipdiri bir havaya bırakacak. ‘Üç Soprano’ Kadıköy Süreyya Operası’nda 9 – 10 Nisan 2013 Salı ve Çarşamba akşamı 20:00’de en güzel aryalarla ‘Bahara Merhaba’ diyecekler. İstanbul Devlet Opera ve Balesi solistleri Esin Talınlı, Çiğdem Önol ve Funda Saltaş güzel bir klasik müzik gecesine İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ile söyleyecekler. İlkbahar (İlkyaz) doğa sürecinde kış ile yaz arasındaki mevsimdir. Artmaya başlayan hava sıcaklıkları, ağaçların çiçeklenmesi, karların erimesi ve yoğun yağışlar a neden olmaktadır. Göletler, göller ve barajlar suyla dolarken şiddetli gök gürültüsü ve sağanak, yıldırım düşmeleri, dolu ve sel felaketleri yle karşılaşılmaktadır. İklim değişimi sırasında görülen hava olaylarına halk dilinde ‘Kırk ikindi’ denir. Bu mevsim değişiklikleri insanlar üzerinde de depresyon, halsizlik, baş ağrıları, enerjisizlik gibi etkenler oluşturur. Tıp dilinde ‘Bahar Yorgunluğu’ olarak adlandırılan durum psikolojide geçici bir depresyon durumudur. Bahar yorgunluğunu gidermek için alınacak başlıca önlem spor yapmaktır. Sporla birlikte hızlanan metabolizmayı ayakta tutacak olan B ve C vitamini ile, bol meyve ve sebze destekli sağlıklı bir beslenme programı, günde 3 litre su içmek ve uyku düzeni ile bahar yorgunluğundan kurtulmak mümkün olmaktadır. Bahar depresyonuna en çok içe dönük, iletişimsel becerileri az ve genetik depresyona yatkınlığı olan kişilerde görülmektedir. Mükemmeliyetçi kişiliği olan esnek yapısı olmayan kişilerin mevsim değişikliklerine direnç gösteremediği de tespit edilmiştir. Mevsimsel depresyon kadınlarda hipotiroid ve tiroid bezlerinin rahatsızlıkları ve demir eksikliklerinde artış göstermektedir. B12’nin kan düzeylerinde arttırılması ve yeşil sebzeden alınan folik asitin derhal arttırılması gerekmektedir. Bahar depresyonu kişi üzerinde zaman zaman tedavi gerektirecek düzeylere de çıkmaktadır. Antidepresan takviyeli tedaviler yanı sıra terapi yöntemleriyle de iyileşme sağlanmaktadır. Bugün ilaçlar ve psikoterapi yoluyla depresyonun önüne geçilmektedir. Depresyon tedavisinde asla eş dostun tavsiye ettiği ilaçlar kullanılmamalı ve mutlaka bir hekimin gözetiminde depresyon ilaçları hekimin önerdiği dozajdan fazla asla kullanılmamalıdır. Güzel, ışıklı ve parlak bahar aylarını sevinç ve neşeyle karşılamak için müzik, sinema, tiyatro, spor faaliyetlerini izlemeye ve sosyal ortamlarda daha fazla bulunmaya dikkat edilmeli, iş saati sonrasında deniz kıyısında yürüyüş ve bir deniz kıyısı kafesinde eş ve dostlarla sohbet etmek çok sağlıklı bir sosyal davranıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.