Üç Türk Kemancı’nın Gurur Ödülleri
27 Aralık 2009 Pazar - 11:21     4.329 kez okundu.    
Üç Türk Kemancı’nın Gurur Ödülleri

Üç Türk Kemancı’nın Gurur Ödülleri

Romanya’da 14.cüsü düzenlenen merhum keman virtüozu George Enescu’nun adını taşıyan yarışmanın en güzel 5 ödülünü üç genç kemancımız ülkemize kazandırdı.

36 yarışmacının 4 ayrı kategoride performans gösterdikleri yarışmada 11 yaşındaki Berfin Aksu birincilik ve özel ödüllerin sahibi oldu. Berfin, halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları İlköğretimokulu’nda okuyor. Genç kemancı Paganini’den Caprice No:4 ve Enescu’nun Adagio eserlerini başarıyla seslendirdi. Zeynep Köksal 14 yaşında ve üçüncülük ödülü aldı. Zeynep, Müzik Hazırlık Lisesi’nde okuyor. Besteci Paganini’den Caprice No:16 ve Enescu’dan Nocturna, finalde ise Introduction Tarantella ve Simfonia’yı seslendirerek başarı elde etti. 19 yaşındaki Aybek Alimov Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi öğrencisi. Bach, Mozart ve Enescu’nun bestelerinden fuga, konçerto ve sonatlarının birer bölümünü başarıyla seslendirdi. Her üç öğrenci de Muhammedjan Turdiev’in öğrencisi. Üniversitenin dekanı Prof.Işın Metin genç öğrencilerinin başarılarının artık sürpriz olmadığını söylüyor. 36 iddialı finalistin arasından sıyrılarak önemli ödüllere sahip olmakla ülkemiz adına büyük gurur duyduğunu belirtiyor. Genç kemancıların eğitmeni Turdiev ise yaşadığı yüzyılın en büyük keman virtüozu Enescu’nun anısına düzenlenen yarışmada öğrencilerinin en iyi derecelere sahip olmasının nedeninin onların çalışma disiplinini asla bırakmamaları ve özgüvenlerini bastıkları en son notaya kadar korumaları olarak açıklıyor. Türk gençliğine en güzel örnek olan genç kemancılarımızı ayakta alkışlıyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.