Ulu Önder Atatürk’ü 10 Kasım’da Konserlerle Anıyoruz..
9 Kasım 2012 Cuma - 11:28     2.719 kez okundu.    
Ulu Önder Atatürk’ü 10 Kasım’da Konserlerle Anıyoruz..

Ulu Önder Atatürk’ü 10 Kasım’da Konserlerle Anıyoruz..

Büyük kurtarıcımız Ulu Önderimiz Atatürk bir söylevinde ‘Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’ sözleriyle ülkemizin aydınlanması yolunda getirdiği yenilikler, yaptığı devrimlerle bilime, kültüre, sanata ve sanatın en güzel dallarından biri olan müziğe karşı hassasiyetini bir çok kez bildirmiştir.

Düşünce, görüş, görgü ve kültürüyle çağımızdan fersahlarca önde yürüyen büyük bir devlet adamını ülkemiz için yapacağı daha bir çok reformu tamamlayamadan çok erken zamanda kaybettik. Ölümünün üzerinden 74 yıl geçmesine rağmen kıyafetten, yazıya, siyasetten, ekonomiye, modern dünya görüşünden, sanatsal estetikteki hayata bakış açısıyla çağdaşlarının halen öncüsü durumunda olan Ata’mızı 10 Kasım 2012 günü saat dokuzu beş geçe saygı duruşları, törenler ve anma konserleriyle selamlayacağız. Ülkemizin dört bir yanındaki şehirlerin Devlet Koroları, Klasik Türk Müziği, Devlet Senfoni ve Opera Bale toplulukları devlet erkanı ve halkın da katılımıyla konserler vererek En Büyük Türk’ü anacaklar. İstanbul’da piyanist Tuluyhan Uğurlu Tepe Nautilius ’ta saat 15:00’de ‘Mustafa Kemal Atatürk ve Güneşin Askerleri’ adlı senfoniyi seslendirecek. Samsun Devlet Klasik Türk Müziği  Korosu Samsun Atatürk Kültür Merkezi Büyük Salonda saat 20:00’de anma konserini gerçekleştirecek. Adana Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası 74.yıl anma konserini Adana’da önceki günlerde gerçekleştirdi. Orkestra çıktığı Almanya turnesi nde 10 Kasım günü Köln’de ‘Atatürk Yaşıyor’ eserini seslendirecek. Ankara Gazi Üniversitesi Türk Müziği Topluluğu 10 Kasım günü saat 14:00’te Muzaffer Şenduran şefliğinde Gazi Konser Salonu’nda anma konserini verecek. Yurtiçi ve yurtdışında da popüler sanatçı ve topluluklar anma konserlerini çeşitli konser alanlarında gerçekleştirecek. İzmir Karşıyaka Spor Salonu’nda Kenan Işık şiirleriyle, sanatçı Volkan Konak İZSİAD Senfoni Orkestrası eşliğinde şarkılarıyla Ata’mızı anacaklar. Fazıl Say, Maltepe’de Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde saat 20:00’de ‘Atatürk’ü Anma Konseri’nde bestelerini seslendirecek. İstanbul’dahüzünlü ve bir o kadar da coşkulu anma programı Taksim Cumhuriyet Alanı’nda Çelenk Sunma töreninin ardından dokuzu beş geçe siren sesleri eşliğinde saygı duruşuyla başlayacak. İstiklal Marşı ile göndere çekilecek bayrağımız tören sonunda ülkedeki tüm bayraklar gibi yarıya indirilecek. Anma programının en hüzünlü anı sabah 08:50’de Ata’mızın ölmesinden dakikalar önce Dolmabahçe Sarayı’nda yattığı hasta yatağı ve odasında yaşanacak. Yatağının başında nöbet tutan Mehmetçiklerin dahi gözyaşlarının sel olduğu saygı duruşunda Ata’mız hasret ve saygı içinde anılacak.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.