Uluslararası Ankara Müzik Festivali Başlıyor!
2 Nisan 2013 Salı - 14:17     1.180 kez okundu.    
Uluslararası Ankara Müzik Festivali Başlıyor!

Uluslararası Ankara Müzik Festivali Başlıyor!

Bu yıl otuzuncusu gerçekleşecek olan Ankara Müzik Festivali 4 Nisan 2013 Perşembe günü Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın açılış konseriyle başlıyor.

Konserde orkestra şefi Alexander Vakoulsky’ye keman sanatçısı Sergey Dogodin de sololarıyla eşlik edecek. Açılış konserinde Hasan Ferit Alnar, Çaykovski ve Şostakoviç’e ait eserler sunulacak. 4- 30 Nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek etkinliklere 18 ülkeden 908 sanatçı katılacak ve 24 etkinlikle başkentlilere muhteşem bir klasik müzik ziyafeti sunulacak. Festivalde Lara Fabian, Don Kişot eseriyle İmperial Rus Balesi, flüt ustası Sir James Galway, Antonio Gades Flamenco Topluluğu gibi birbirinden renkli ve zevkli dinleti ve görseller sunulacak. Türkiye’nin başkenti Ankara, ülkemizin de en kalabalık ikinci, dünya üzerinde ise en kalabalık otuz sekizinci şehirlerinden biridir. Türkiye’nin coğrafi merkezine yakınlığından dolayı ‘Türkiye’nin Kalbi’ olarak adlandırılan şehir 2012 nüfus sayımı na göre 5.000.000 kişiyi barındırmaktadır. On bin yıllık tarihiyle Eski Taş çağına ait kalıntılar elde edilen Ankara’da Hititler, Hattitler, Frigler, Persler, Lidyalılar, Makedonyalılar, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar uygarlıklarını kurmuşlardır. Doğu ve Batı medeniyetlerine ev sahipliği yapan Ankara keçisi, kedisi, tiftiği, armudu, balı ve Kalecik Karası adı verilen üzümüyle meşhurdur. Frig dilinde ve Yunanca’da Anküra olarak geçen şehrin ismi ‘Gemi Çapası’ anlamına gelmektedir. Başkent Ankara, Sakarya Nehri’ni beslemekte olan Ankara Çayı’nın geçtiği ovanın doğusunda bulunmaktadır. Kenti çevreleyen verimli tarım alanına sahip Çubuk Ovası ve şehrin en yüksek kayalık kesimine kurulan Ankara kalesi şehrin önemli coğrafik konumlarıdır. Volkanik bir tepede bulunan Ankara Kalesi ovaya dik olarak hakim olduğundan tarihte askeri önemi bulunmaktadır. Ankara, Büyük Selçuklu İmparatorluğu döneminde 1073 yılında Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türklerin eline geçmiştir. 12. ve 13. yüzyıllarda ticari alanda gelişim gösteren Ankara, 1304 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na bağlanmıştır. Ancak 1402’de Osmanlı- Timur İmparatorluğu arasındaki savaşta Osmanlı Sultanı Yıldırım Bayezit, Timur’a esir düşmüştür. Osmanlı tarihinde ‘Fetret Devri’ adı verilen bu bunalımlı dönem ardından II.Murat dşehiri yeniden onarmış ve vilayet haline getirmiştir. Osmanlı döneminde üç gün süren büyük bir yangın sonunda ağır tahribe uğrayan şehirde 1900 kadar ev yanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk döneminde İstanbul Hükümeti olarak kurulan ve açılan Meclis-i Mebusan İstanbul’un işgaliyle Ankara’ya taşınmıştır. Ankara’da olağanüstü olarak açılan meclis Cumhuriyet’in ilanından ve seçimlerden sonra 23 Nisan 1920’de TBMM olarak devam etmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.