UNICEF İyi Niyet Elçisinden Türkiye Yararına Konser
28 Eylül 2013 Cumartesi - 09:30     1.546 kez okundu.    
UNICEF İyi Niyet Elçisinden Türkiye Yararına Konser

UNICEF İyi Niyet Elçisinden Türkiye Yararına Konser

Ünlü keman virtüözü ve UNICEF’in İyi Niyet Elçisi Maxim Vengerov, 28 Ekim 2013 Pazartesi günü Kandilli’de bulunan Tarihi Kıbrıslı Yalısı’nda ülkemizdeki Okul Öncesi Eğitim Projeleri’ne maddi katkıda bulunmak amacıyla bir konser gerçekleştirecek.

Ülkemizde bir çok kez gerçekleştirdiği konserlerde yorum ve tekniğiyle hayranlık kazanan sanatçı aynı zamanda bir çok uluslararası ödülün de sahibi bulunmaktadır. 1997 yılında Uganda, Tayland ve Kosova’lı çocuklar yararına UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak bilet gelirlerinden elde edilecek yardımlar sağlayan dizi konserler gerçekleştirmiştir. Kıbrıslı Yalısı’ndaki eğitim projesine destek konserine İstanbul’un seçkin cemiyet hayatından müzik ve yardım sever davetliler katılacak. Kıbrıslı Mehmet Paşa Yalısı, Kara Vezir Yalısı veya Kıbrıslı Yalısı Üsküdar Kandilli’de Göksu caddesinde yer almaktadır. İstanbul Boğazı’na en geniş cephesi olan tarihi yalının sahil uzunluğu 64 metredir. Sultan I.Abdülhamit’in sadrazamı İzzet Mehmet Paşa, yalının ilk sahiplerindendir. Kıbrıslı Yalısı 18.yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiştir. Sadrazamlığa ikinci kez terfi olan İzzet Mehmet Paşa’nın Belgrad valiliği görevinde ölmesi üzerine yalı, III.Selim’in sadrazamlarından adaşı İzzet Mehmet Paşa tarafından kiralanmıştır. 1996 yılında Üzümcü ailesi, yalının orta bölümü olan ‘mabeyn’ kısmını satın almıştır. Diğer bölümlerde ise Komili ailesi ve İzzet Mehmet Paşa’nın varisleri oturmaktadır. Odalarının tavanları alçıdan yapılma bitki motifleriyle bezenmiştir. Salon zeminleri taş ve mermerden yapılmış olup, orta bölümde mermerden bir su fıskiyesi bulunmaktadır. Toplam 21 odalı yalının deniz ve bahçe tarafındaki süslemeleri ahşap kabartmalardan yapılmıştır. İnce bir işçilik ve zerafetle bezenmiş olan yalının duvarları yağlı boya tablolarla donatılmıştır. Yalının cephesi çıkmalar ve ince uzun pencerelerle hareketlendirilmiştir. 18.yüzyılın sonlarında yalının bahçesine inşa edilen ek bine ve üç hamam günümüze kadar gelememiştir. Bahçede sadece mermerden musluklu bir çeşme ve havuz kalmıştır. 2009 yılında uğruna miras kavgaları yaşanan yalı, Fransız Prensesi Eugenie ve Kral Faysal gibi misafirleri ağırlamıştır. Yahya Kemal ve Piyer Loti gibi tanınmış edebiyatçıların toplantı mekanı olarak ziyaret edilen yalının bugünkü değeri 95 milyon dolardır. Kıbrıslı Yalısı’ndan başka Boğaziçi’ni süsleyen tarihi yalılar arasında Abud Efendi Yalısı, Dolmabahçe Sarayı’nın mimarisinden etkilenerek yapılmış ve ‘Gümüş’ dizisi bu yalıda çekilmiştir. Yeniköy sahilinde bulunan Ahmet Afif Paşa Yalısı’nda 17 yıl boyunca siyaset, iş ve TV dünyasında yakından tanınan Uzan ailesi oturmuştur. ‘Binbir Gece’ ve Aşk-ı Memnu’ dizileri bu yalıda çevrilmiştir. Ahmet Fethi Paşa Yalısı, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’ın torununun kocasına aittir. Son dönemde yalının adı ‘Mocan Yalısı’ olarak anılmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.