Ünlü Flamenco Gitaristi Paco de Lucia Hayatını Kaybetti!
27 Şubat 2014 Perşembe - 07:12     3.245 kez okundu.    
Ünlü Flamenco Gitaristi Paco de Lucia Hayatını Kaybetti!

Ünlü Flamenco Gitaristi Paco de Lucia Hayatını Kaybetti!

Meksika’nın Cancun bölgesinde yaşayan Paco de Lucia, deniz kıyısında çocuklarıyla oyun oynarken geçirdiği kalp krizi sonunda yaşamını yitirdi.

66 yaşında hayata gözlerini yuman sanatçı Flamenco müziği ile blues ve caz’ı harmanlayan ve rock ritmini katıp farklı bir tarz ortaya koyan virtüöz bir müzisyendir. ‘En İyi Albüm’ dalında Grammy ödülü sahibi olan Paco de Lucia, 21 Aralık 1947’de İspanya’nın Cadiz bölgesinde dünyaya gelmiştir. Beş çocuklu müzisyen bir aileden gelen Paco de Lucia’nın babası Antonio Sanchez de flamenco gitaristidir. Ağabeylerinden biri flamenco şarkıcısı olan Paco de Lucia, 11 yaşında yöresel radyoya çıkmıştır. 12 yaşında prestijli bir flamenco gitar yarışmasında özel ödül alan sanatçı 13 yaşında bir flamenco dans grubuyla turneye çıkmıştır. New York’ta sanatından etkilendiği gitarist Sabicas’la tanışan Paco de Lucia, turneden döndükten sonra ailesiyle Madrid’e taşınmıştır. Madrid’de gitarist Ricardo Modrego ile üç albüm kaydeden sanatçı iki yıl aradan sonra erkek kardeşi ile üç albüme daha imza atmıştır. 1967 yılında ilk solo albümünü çıkaran Paco de Lucia, Modern Flamenco müzisyeni Camaron’la on albümlük bir çalışmayı on senede tamamlamıştır. Paco, 1970’li yılların sonlarına doğru ünlü caz gitaristi Al di Meola’nın flamenco- caz çalışmasının tepki almaması sonucunda bu tarza daha fazla yönelmiştir. 1979 yılında Larry Coryell ve John Mc Laughlin’le ‘Gitar Üçlüsü’ kuran sanatçı Avrupa turnesine çıkarak Londra’daki Royal Albert Hall’de konser gerçekleştirmişlerdir. Gruba katılan kardeşleri Ramon ve Pepe ile ‘Paco de Lucia Sextet’i oluşturan sanatçı üç albüm yayınlayarak müzikal kariyerine solo olarak devam etmiştir. Geleneksel ve modern flamenco gitar tekniklerini yeni bir anlayışta bütünleyerek geniş bir repertuar oluşturan Paco de Lucia, çalışamalrından dolayı Cadiz Üniversitesi’nden ‘fahri doktora’ unvanını kazanmıştır. Klasik gitarı son derece hızlı kullanma yeteneğine sahip olan Paco’nun bir picado ve rasgueado ustası olduğu da bilinmektedir. Paco de Lucia’nın notayı bilmediği 1991 yılında J.Rodriguez’in ünlü eseri ‘Concierto Aranjuez’i çalması istendiğinde ortaya çıkmıştır. Şarkıcı Levent Yüksel’in bir albümünde bulunan ‘Tuana’ isimli şarkının bestesi de Paco de Lucia’ya aittir. Joaquin Rodrigo, 1901- 1999 yılları arasında yaşamış erken yaşta görme yeteneğini kaybetmiş ünlü bir klasik müzik bestecisi ve piyano virtüozudur. En önemli eserleri arasında ‘Rodrigo’nun Gitar Konçertosu’ (Concierto Aranjuez) İspanyol müzikleri arasında prestijli bir yere sahiptir.  Aranjuez, eski İspanyol kraliyet ailelerinin eğlence için kullandığı sarayların adıdır. J.Rodrigo’da  eserini eğlence hayatının tasvirini yapmak üzere bestelemiştir. Valencia’da doğan sanatçı 3 yaşında yakalandığı dizanteri hastalığı nedeniyle gözlerini kaybetmiştir. Sekiz yaşında piyano ve solfej eğitimine başlayan ve ardından armoni ve kompozisyon eğitimi alan Joaquin Rodrigo, İspanyol bir müzisyen olarak beklenilenin aksine hiçbir zaman iyi bir klasik gitar çalar olamamıştır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.