Uruguay’lı Şef Serebrier ve Biret Bilkent’te
24 Kasım 2009 Salı - 11:41     2.834 kez okundu.    
Uruguay’lı Şef Serebrier ve Biret Bilkent’te

Uruguay’lı Şef Serebrier ve Biret Bilkent’te
Ünlü piyanist İdil Biret 4 Aralık Cuma akşamı saat 20:00’de Bilkent Senfoni Orkestrasıyla beraber Uruguay’lı besteci, aranjör ve orkestra şefi Jose Serebrier’e ev sahipliği yapacak.

Serebrier dünyaca tanınmış sanatçıların büyük ünlerine rağmen her yıl almak için emek ve umut sarfettikleri Grammy ödüllerinin seçici kurulunda geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 22 kez görev aldı. Serebrier 21 yaşında iken ünlü müzisyen Leopold Stokowski tarafından ‘Çağının en önemli orkestra şefi’ onuruna layık görüldü. Kariyerinin zirvesine çok genç yaşlarda tırmanan Serebrier 5 yıl sonra New York Carnegie Hall’de Stokowski grubunun Orkestra şefliğini yaptı. George Szell tarafından kabul edilen Serebrier iki sezon Szell’in Cleveland Orkestrasında kompozitörlük yapmıştır. Szell’le çalıştığı dönemde Serebrier Amerikan Ford Vakfı’nın başarılı kondüktörler yarışmasını James Levine ile birlikte kazandı. Serebrier Amerika’nın en önemli müzik festivalleri nde müzik direktörlüğü yaptı. Worchester’da, Massachusetts’te, Miami Festival’inde yıllarca artistik direktör olarak önemli işlere imza attı. Büyük şef ilk orkestra kaydını Londra Filarmoni Orkestrasıyla CD haline getirerek bir Grammy ödülüne layık görüldü. Ardından Mendelssohn Senfonisi kaydıyla İngiltere’de En İyi Satan Orkestra CD’si ödülünü aldı. Büyük şefin sırasıyla Londra Senfoni, Londra Filarmoni, Royal Phillarmonic, Phillarmonia, Bournemouth Senfoni, Oslo Filarmoni, Bamberg Senfoni, Uluslar arası İskoç Kraliyet Orkestrası, Liverpool Kraliyet Filarmoni, İskoç Oda Orkestrası, İngiliz Oda Orkestrası, Barcelona Senfoni, Çek Filarmoni ve daha saymakla bitmeyen muhteşem tecrübe ve başarılarla dolu müzik hayatı oldu. 4 Aralık’ta bu büyük karizmatik şefin yöneteceği Bilkent Orkestrası ve gururumuz piyanist İdil Biret’in solist olarak katılacağı konseri kaçırmayınız. İyi seyirler.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.