Us3’le Caz ve Hip Hop
15 Ekim 2010 Cuma - 11:15     2.951 kez okundu.    
Us3’le Caz ve Hip Hop

Us3’le Caz ve Hip Hop

Elektronik müzikle geni kitlelere hitap eden ve caz müziği ile hiphop arasında güzel bir bağ kuran Us3 grubu 20 – 21 Ekim 2010 Çarşamba ve Perşembe akşam saat 22:30’da Babylon’da sevenlerinin karşısına çıkacak.

 1992 yılında Londra’da kurulan grup caz ve hiphop karışımı müzik yapan grup kısa zamanda popülaritesini arttırdı. Grup şefi Geoff Wilkinson Blue Note firmasının plak arşivlerinden özel olarak seçtiği caz hitlerini kendi özgün çizgisinde yeniden yarattı. Herbie Hancock’un ‘Cantaloop’ parçasıyla 1992 yılında Amerika’da Platin Plak ödülünün sahibi oldular. Hiphop müziği Latin Amerika ve Afrika kökenli gençlerin yaşam biçimi olarak seçtikleri davranış ve giyim tarzı ve de müziğiyle popüler bir alt kültürdür. 1970 yıllarının sonlarında New York ve Brooklyn eyaletlerinde ilk olarak görülen bu akım, gençleri politikadan uzaklaştırmak amacıyla yayılıp, desteklendiği ileri sürülmektedir. Ayrıca eğitim, gelir ve kültür seviyeleri düşük olan bu kesimlerin sisteme başkaldırısı olarak hiphop tarzını yarattıkları da ileri sürülen savların arasındadır. Hiphop müzik, elektronik müzik aletleriyle ve bilgisayarlarla yaratılan Beat adlı alt yapıyla hızlı konuşma uslubu nde argo vokalle anarmonik, uyaklı ve ritmiktir. Hiphop dansı ise, Brezilya’da savunma sanatı olarak bilinen Capoeira dansı ndan esinlenilmiştir. Hiphop kelime anlamı olarak kalça atmak yada sektirmek manasına gelir. Siyahilerin isyanlarından yola çıkarak tüm dünyanın benimsediği hiphop akımı günlük yaşam ve toplumsal sorunların altında ezilen, hakları ellerinden alınan insanların  müziği olmuştur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.