Üsküdar Tekel Kültür Merkezi
21 Eylül 2010 Salı - 09:46     3.273 kez okundu.    
Üsküdar Tekel Kültür Merkezi

Üsküdar Tekel Kültür Merkezi

İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesine Yevmiyeli Misafir Sanatçılar almak için Dinleme ve Değerlendirme çalışmalarını sürdürüyor.

20 Eylül 2010 Pazartesi günü Orkestra seçmeleriyle başlayan yevmiyeli misafir sanatçı seçmeleri bugün (21.09.2010) saat 10:30’da başlayacak Koro seçmeleriyle sürecek. Yevmiyeli Misafir Sanatçı Seçmeleri 23.09.2010 Çarşamba günü Üsküdar Tekel Sahnelerinde Bale seçmeleri ile sona erecek. Bugün gerçekleşecek olan Koro sınavlarında adaylardan çeşitli ses egzersizleri, Mozart aryası veya bir opera aryası seslendirmesi ve jüri tarafından adaya verilecek eserin deşifrajı isteniyor. Yarın gerçekleşecek olan Bale seçmelerinde ise Klasik Bale Etüdleri, Bar, Orta Egzersizler ve adayın seçmiş olduğu eserlerden bir varyasyon jürinin huzurunda sunulacak. Uzun yıllar Tekel Binası olarak hizmet veren tarihi ve muhteşem yapı yepyeni misyonuyla hayata başladı. Üsküdar Tekel Sahneleri olarak tiyatro, konser etkinliklerini bünyesinde gerçekleştiren binada ilgili sanat kurumlarının da genel müdürlükleri bulunuyor. Tarihi doku bakımından doğal güzelliklerinin yanı sıra Boğaz’da sahili bulunan Üsküdar ilçesi İstanbul’un birçok nadide sahil ilçelerinden biridir. Kültürel ve çevresel faaliyetlerinin yanı sıra sanatsal birimleriyle de dikkati çeken Üsküdar ilçesinde bir çok müzik, tiyatro, resim vb çalışma, kurs ve etkinlikleriyle uğraşan merkezler bulunmaktadır. Üsküdar İskele Meydanı’nda bulunan Meydan Çeşmesi’nin ve meydanda bulunan iki muhteşem tarihi camii tüm görkemiyle sahile inen insanlarını kucaklarken ne yazık ki Marmaray inşaatı sebebiyle bozulan Üsküdar panoroması inşaatın bitiminden sonraki yeni görünümüne az bir zaman sonra kavuşacak. Ve Üsküdar sakinlerine rahat bir nefes aldıracak.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.