Usta Saksafon David Sanborn Konseri
21 Kasım 2010 Pazar - 13:37     3.124 kez okundu.    
Usta Saksafon David Sanborn Konseri

Usta Saksafon David Sanborn Konseri

Altı Grammy ödülüyle Rock and Roll’dan Pop’a, R&B’den Caz’a farklı sanat dallarının en seçme öğelerini birleştirerek yeni tasarımlar ortaya çıkaran eklektik saksafon sanatçısı David Sanborn 26 Kasım 2010 Cuma günü saat 20:00’de İş Sanat’ta hayran müzikseverlerini bekliyor.

Müzik kariyerine başladığında ışığı çabucak fark edilen sanatçı Eric Clapton, David Bowie, Eagles, Stevie Wonder, Bruce Springsteen, Rolling Stones gibi efsane müzik devleriyle albüm çalışmaları ve konser turnelerine katıldı. 23 adet solo albümü bulunan ünlü Amerikalı alto-saksafon sanatçısı David Sanborn 30 Haziran 1945 yılında ABD’de dünyaya geldi. Saksafon, nefesli sazlar grubunda pirinç madeni nden yapılmış ‘S’ biçiminde ve konik yapıda ağız kısmındaki kamışla çalınan bir enstrümandır. 1840 yılında yaşamış olan müzisyen Adolf Sax’ın icadı olan çalgı askeri müzik çalgısı olarak doğmuş, daha sonraları pop, caz müziği icralarının içerisinde de vazgeçilmez yerini almıştır. Adolf Sax babasına ait ‘ophicleide’ üreten fabrikasında yıllarca çalıştıktan sonra bu çalgıya klarnet ağzı ekleyerek saksafonu tasarlamıştır. Tek kamışlı ağızlıkla üfleme sistemi klarnete, tuş sistemide farklılık gösterse de flütünkine benzemektedir. Tahta üflemeli çalgılar ailesine giren saksafon saydam vernikle  beraber altın yada gümüş, ekonomik olanları ise nikel kaplamadan yapılmaktadır. Saksafon ailesinin 10 ferdi bulunmaktadır. Bas, alto, soprano, sopranino, tenor saksafon ailesinin elemanlarındandır. Saksafon eğitimine başlayanlar için alto saksafon tavsiye edilir. Çalınması zor olan soprano saksafon caz müziğinde, diğeri ise klasik batı müziğinde kullanılır. Saksafon kamışları ses renk ve genişliklerine göre 1’den 6’ya kadar ölçülendirilmekte olup, kamış seçimi icracının kendisine aittir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.