Uzayda İlk Müzik Klibi Çekildi
16 Mayıs 2013 Perşembe - 10:46     1.977 kez okundu.    
Uzayda İlk Müzik Klibi Çekildi

Uzayda İlk Müzik Klibi Çekildi

Altı ay boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli bulunan Kanada’lı astronot Chris Hadfield yerçekimsiz uzay mekiği ortamında gitarıyla birlikte David Bowie’nin ‘Space Oddity’ şarkısına klip çekti.

İlginç klip uzaydan döneceği ve Kazakistan’a iniş yapacağı 12 Mayıs 2013 günü astronot Chris tarafından çekilerek YouTube’a yüklendi. ‘Dünyaya son bakış, büyük deha David Bowie’ye saygılarla ‘Spave Oddity’i sunuyorum’ notuyla müzik klibini yayınlayan astronot Chris Hadfield sosyal medyayı en çok kullanan astronotlardan biridir. Rus astronot Roman Romanenko ve NASA astronotlarından Tom Marshburn’le birlikte Rusların yaptığı Soyuz- TMA uzay kapsülüyle dünyaya inen Chris Hadfield, 1959 yılında Kanada’da dünyaya gelmiştir. ‘Uzayda yürüyen ilk Kanadalı’ olan Hadfield, Kanada Kraliyeti’ne ait Hava Kuvvetleri Savaş Pilotu olarak görev yapmıştır. 1995 yılında uzay mekiği uçuş görevlerine başlayan astronot 2012 yılında uzayda uzun süre kalmak için uçuşlar gerçekleştirmiştir. Uzay görevleri için özel olarak yetiştirilen kişilere astronot, kozmonot veya uzay adamı denir. Uzaya yolculuklarda bir çok ilkler vardır. Uzaya giden ilk canlı bir köpek’tir. Uzaya giden ilk insan Rusya’dan Yuri Gagarin, ilk kadın Valentina Tereshkova ve ilk genç kişi ise Sally Rider’dır. 2023 yılında ilk ziyaretini yapacak olan Türk astronotlar Türk Hava Kuvvetleri tarafından eğitimlerine başlanmıştır. 1934- 1968 yılları arasında yaşayan Rus kozmonot Yuri Gagarin 12 Nisan 1961’de uzaya çıkan ve uzayı gören ilk insandır. Zeki, çalışkan ancak çok yaramaz olduğu söylenen İlkokul yıllarında matematik hocasının Kızıl Ordu Hava Kuvvetleri’nde uçması Gagarin’i çok etkilemiş ve uçaklarla ilgilenmeye başlamıştır. Savaş uçağı pilotu olarak yetişen Gagarin, Sovyetlerin kozmonot adaylarını belirlemek için yaptığı geniş tarama programında testleri başarıyla geçerek seçilmiştir. Seçilmesinin ikincil önemli nedenlerinden biri de güler yüzlü, cana yakın bir kişiliğe sahip olması ve sağlıklı bir çocukluk yaşamı geçirmesi olarak belirtilmiştir. ‘Vostok 1’ adlı uzay gemisiyle uzaya giden ilk insan Yuri Gagarin, uçuşundan önce komutanları tarafından rütbesi yükseltilmiştir. Bu rütbe değişiminin yapılma sebebi iniş esnasında astronotun ölebilme ihtimalinden kaynaklanmıştır. Ancak dünyaya sağlıklı ve çok ünlü biri olarak inen astronot Gagarin, başarısının getirdiği popülariteyi başarıyla idare etmiş ve tüm dünyayı dolaşmıştır. Daha sonra kozmonot yetiştirme merkezinde görev yapan Gagarin, 1968 yılında bir deneme uçuşunda hayatını kaybetmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.