Venedik’te Bir Gece
12 Ocak 2010 Salı - 11:00     3.075 kez okundu.    
Venedik’te Bir Gece

Venedik’te Bir Gece
Ankara Devlet Opera ve Balesi 18 Ocak 2010 Pazartesi günü Strauss II’nin Venedikte Bir Gece operasını yeniden sahneye koyacaklar.

Üç perdelik operet in prömiyeri 3 Ekim 1883 yılında Berlin’de yapılmış ve Viyana’da prömiyeri gerçekleşmemiş tek Straus II bestesi unvanını kazanmıştır. Berlin’deki prömiyerinin hemen ardından eleştiri yağmuruna tutulan ve Dük’ün kedi gibi miyavladığı pasajlara benzer yerler yeniden Strauss II’nin isteğiyle libretistlere düzelttirilmiştir. Berlin’deki prömiyerden bir hafta sonra 9 Ekim 1883’te Viyana’da yeni versiyonuyla izleyenlerin huzuruna çıkmıştır. Eserde 18.yüzyılda Venedik’te Karnaval hazırlıkları sırasında yaşanan aşk üçgeninin skandallar ve mutlu sonla biten neşeli öyküsü anlatılmaktadır. 1825’te Viyana’da dünyaya gelen Straus II vals müziği ni ve dansını ülkesine kazandırmış ve sevdirmiş bir müzisyendir. İlk valsini 6 yaşında besteleyen Strauss II annesinin desteğiyle babasından gizli olarak kemana başlamıştır. İlk konserini 19 yaşında veren Strauss II o konserde beğeni üzerine tam 19 defa alkışlanarak sahneye davet edildi. Baba-oğul rekabetiyle omuz omuza çalışan Strauss’lar Viyana’da vals dansını ve buna bağlı olarak cemiyet hayatını canlı tuttular. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde 18 Ocak’ta Strauss II’nin vals tadındaki operetine müzikseverleri bekliyoruz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.