Venedik Barok Orkestrası ve Çellist Mario Brunello Konseri
13 Mart 2014 Perşembe - 18:56     3.500 kez okundu.    
Venedik Barok Orkestrası ve Çellist Mario Brunello Konseri

Venedik Barok Orkestrası ve Çellist Mario Brunello Konseri

1997 yılında Barok Müzik ve klavsen sanatçısı Andrea Marcon tarafından kurulan Venedik Barok Orkestrası, seçkin orkestralar ve festivallerde çalmış olan çellist Mario Brunello ile beraber 27 Mart 2014 Perşembe günü saat 20:00’de CRR Konser Salonu’nda bir konser gerçekleştirecekler.

1986’da Çaykovski Yarışması’nı kazanan ilk İtalyan sanatçı olarak uluslararası kariyer yapan çellist Mario Brunello, Mahler Oda Orkestrası, Münih Filarmoni, Londra Filarmoni, Scala Filarmoni, Royal Filarmoni gibi önemli orkestralar ve Valery Gergiev, Riccardo Muti, Claudio Abbado, Antonio Pappano gibi önemli orkestra şefleriyle çalışmışlardır. Bugüne kadar Frank Peter Zimmerman, Gidon Kremer, Yuri Bashmet, Alban Berg, Martha Argerich, Borodin Quartet gibi önemli oda müziği orkestra ve solistleriyle çalışan sanatçı Bach, Bethoveen, Chopin, Brahms eserlerinin kayıtlarını gerçekleştirmiştir. Çıkarmış olduğu ‘Bach Suites’ albümü ile İtalya’nın en prestijli ödüllerinden biri olan ‘İtalian Critic’ ödüllerine layık görülmüştür. Orijinal barok çalgıları ile gerçekleştirdiği performanslarla tanınan Venedik Barok Orkestrası bugüne kadar Avrupa, Amerika, Kore ve Japonya’da birçok konser ve opera eserleri seslendirmişlerdir. Washington Post gazetesi orkestranın ‘nefes kesici ve dinamik bir performansa’ sahip olduğundan övgüyle söz etmiştir. 11 albüme imza atan ve genç bir diskografiye sahip olan orkestra 18.yüzyıl aryalarını topladığı ‘L’Olimpiade’ albümüyle 2012 Chocdu Monde de la Musique ödüllerine layık görülmüştür. Bu ödülleri Diapason d’Or, Echo Müzik Ödülleri, Edison Award gibi prestijli ödüller takip etmiştir. Çellist Mario Brunello, CRR’deki konserinde 16. ve 17.yüzyıla ışık tutan ve en değerli eserleri seslendiren Venedik Barok Orkestrası ile kusursuz performansta bir Barok tarzı konser gerçekleştirecek. İtalya’nın kuzeydoğusunda ve Adriyatik kıyısında yer alan ‘ada şehir’ Venedik, 118 ada üzerine kurulu olup, 170 kanal ve 400 köprüyle birbirine bağlanmaktadır. Bir komün olan Venuto bölgesinin başkenti Venedik (Venezia) Avrupa’nın en önemli ticaret merkezlerinden biridir. Türkler ve Araplardan öğrenmiş oldukları ticaret aritmetiğini üst seviyelere çıkartan Venedikliler daha sonra ticaret okulları açarak tüm Avrupalı tacirlere eğitim imkanı sağlamışlardır. Venedik nüfusu azalma gösteren ve yaşlı nüfusa sahip bir yapıdadır. Geçim kaynaklarının % 50’si turizm sektöründen gelmektedir. Turistik bir bölge olması ve ticari malların deniz yolu ile gelmesi neticesinde bölge pahallıdır. Taşımacılığın su yoluyla ve kanallardan olması nedeniyle motorlu kara taşıtlarının kullanılması yasaklanmıştır. Tarihte Araplar arasındaki ismi ‘Bündükiyye’ olarak bilinmektedir. Venedik’teki en eski saraylar Bizans mimarisinin izlerini taşımaktadırlar. Eski saraylardan biri olan ‘Fondaco dei Turchi’ Türk tüccarların ticaret merkezi olarak kullandığı yapılardan biridir. Varlıkları süresince hamam ve camii inşa eden Türkler sarayın mimarisine kubbeler ekleyerek değişiklikler yapmışlardır. Venedik’in en büyük kanalı olan ‘Canal Grande’ 5 metre derinliğinde ve 4 kilometre uzunluğundadır. Gondollar ve deniz otobüslerinin yanı sıra deniz taksileri de ulaşımı sağlayan araçlar arasındadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.