Verdi’nin İlahi Kahramanlık Hikayesi : ‘Jan Dark’ Operası
8 Kasım 2013 Cuma - 11:28     2.962 kez okundu.    
Verdi’nin İlahi Kahramanlık Hikayesi : ‘Jan Dark’ Operası

Verdi’nin İlahi Kahramanlık Hikayesi : ‘Jan Dark’ Operası

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası 2013- 2014 konser sezonunda ünlü besteci Giuseppe Verdi’nin ‘Jan Dark’ operasını 16 Kasım 2013 Cumartesi günü saat 16:00’da sahneleyecek.

Bu ay içerisinde 19, 20, 22, 23 Kasım tarihlerinde de sahnelenecek olan ‘Jan Dark’ operasının konusu 15.yüzyılda geçmektedir. ‘Yüzyıl Savaşları’ sırasında İngilizlere karşı ülkesi Fransa’yı manevi anlamda üstün çabalarla desteklemiş ünü tüm Fransa’ya yayılmış olan bir Katolik Azizesi’dir. Çocukluk yıllarında Azize Catherine, Azize Margaret ve Aziz Michael’in vahiylerini dinleyerek, Tanrı’nın emriyle memleketi Fransa’yı kurtarma görevini alan Jan Dark, henüz 16 yaşındayken evinden kaçmıştır. Saçlarını kısacık kesip, erkek kılığına girerek Fransız cephelerinde İngilizlerle savaşan genç kız, 19 yaşında ‘cadı’ olarak yargılanarak diri diri yakılmıştır. Ölümünden 500 yıl sonra aynı kilise tarafından Azize olarak ilan edilen Jan Dark’ın hayatı sinema, edebiyat ve operalarda konu edilmiştir. Halen ölüm kararı ve tüm mahkeme kayıtları Fransa Milli Kütüphanesi’nde saklanan Jan Dark’ın Kral Charles’a ve vatanına duyduğu ilahi aşkla bağlılık, en yakını olan babası tarafından ‘günahkar’ olarak suçlanıp zindanlara atılması ve yakılarak cezalandırılması ile çok etkileyici ve acıklı bir öyküsü vardır. Yüzyıl Savaşları, İngiliz kralının, Fransa topraklarına göz dikmesi sonucunda 116 yıl süren savaşlar serisidir. 1337- 1453 yılları arasında yaşanan bu savaşlar hanedan çatışmalarının bir uzantısıdır. Fransız baronları krallarının ölümünden sonra İngiltere Kralı’nı tahta geçirmeyerek büyük bir gerginliğin başlamasına neden olmuşlardır. İngiltere Kralı, Fransa tahtında sürekli hak iddia etmekte ve bu uğurda Fransız annesini dahi sürgüne göndermekten kaçınmamaktadır. Annesinin sevgilisini de öldürten İngiliz Kralı, ilk saldırıyı başlatarak, Fransa’ya savaş açmıştır. Fransa yenilgilerle başlayan savaşlarda büyük topraklar kaybetmiştir. Antlaşmalardan sonra yeni bir stratejiyle savaşmaya başlayan Fransızlar, kaybettikleri toprakların hemen hemen hepsini geri almışlardır. Bu sırada İngiltere Kralı Fransa tahtına oturmaya hazırlanırken Lorraine köyünden Jan Dark adlı bir genç savaşçı azize inanç ve coşkusuyla Fransız ordularını güçlendirerek uğruna savaştığı Kral Charles’a tacını giydirmiştir. Yüzyıl Savaşları, askeri bir evrimin oluşmasına neden olmuştur. Top, ilk olarak İngilizler tarafından bu savaşlarda kullanılmaya başlanmıştır. Ulusal değerler ve duyguların gelişmesine neden olan savaşlarda Fransızlar, İngilizlerden topraklarını kurtarmışlardır. Yüzyıl Savaşları, Osmanlı İmparatorluğu’nun da Balkanlarda rahatça ilerlemesine fırsat vermiştir. Savaşların sonucunda hem İngiltere, hem de Fransa iç ve dış güvenlik için halktan topladığı vergilerle sabit ordular kurarak, Roma İmparatorluğu’ndan sonra ilk kez Batı’da yeni bir güç halini almışlardır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.