VI.Leyla Gencer Şan Yarışması
16 Temmuz 2010 Cuma - 11:38     2.634 kez okundu.    
VI.Leyla Gencer Şan Yarışması

VI.Leyla Gencer Şan Yarışması

VI.Leyla Gencer Şan Yarışması Milano, Berlin ve İstanbul olmak üzere üç ayrı şehirde ön elemelerini gerçekleştirerek, kazananları ilan etti.

21- 26 Ağustos 2010 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek yarışmanın final elemelerine katılmaya hak kazanan 14 ülkeden 40 şancı belirlendi. 1995 yılında ilki düzenlenen Leyla Gencer Şan Yarışması 2006 yılından beri iki yılda bir İKSV ve La Scala Tiyatrosu Vakfı’nın ortak çalışmalarıyla düzenleniyor. 1997 yılında Leyla Gencer adına düzenlenen yarışmaya jüri olarak bizzat katılarak destek verdi. 1999 yılında 17 Ağustos depremi nedeniyle ertelenen yarışma 2000 yılında Leyla Gencer’in yarışmaya jüri olarak katılmasıyla gerçekleşti. Dünyaca tanınmış sopranolardan Leyla Gencer İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Belediye Konservatuarı Şan bölümüne giren sanatçı İtalyan soprano Giannina Lombardi ve Apollo Granforte ile eğitimine devam etti. Ankara Devlet Opera ve Balesi korosunda gmrev yapan sanatçı 1950 yılında Cavalleria Rusticana opera eserinde rol alarak tanınmaya başlandı. Birçok devlet etkinliklerinde görev alan sanatçı Napoli’de San Carlo Tiyatrosu ’nda Cavalleria Rusticana operasında aynı rolü oynadı. Madame Butterfly, Yevgeni Onegin operalarını da yine ertesi yıl Napoli’deki San Carlo Tiyatrosu’nda sergiledi. 1957 yılında La Scala Tiyatrosu’nda Poulenc’in bir opera eserini dünya prömiyerinde seslendirdi. Uzun ve başarılı bir kariyer çalışmasıyla uluslar arası üne kavuşan soprano Leyla Gencer önemli İtalyan orkestra ve koro şefleriyle çalıştı. Çok geniş bir klasik repertuara sahip olan sanatçı lirik soprano dan, dramatik koloratür sopranoya kadar çok geniş bir ses yelpazesinde şarkı söylemektedir. İtalya’de gerçekleştirilen ‘Donizetti Rönesansı’ isimli akademik çalışmalarda bestecinin unutulmuş arya ve operalarını titiz bir şekilde araştırıp, yorumlayarak projenin gelişiminde önemli katkılar sağlamıştır. Repertuarlarını genişliğinin yanı sıra, iyi bir eğitimci olan sanatçı ayrıca eserlerde canlandırdığı karakterlere dramatik nüanslar da ekleyerek kendine has tarzında opera eserleri icrasında çığır açmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.