Vivaldi’nin Kayıp Konçertosu
9 Ekim 2010 Cumartesi - 13:27     4.475 kez okundu.    
Vivaldi’nin Kayıp Konçertosu

Vivaldi’nin Kayıp Konçertosu

İskoçya’nın Edinburgh kentindeki Ulusal Arşivler binasında bulunan 300 yıllık orijinal el yazmasının Vivaldi’ye ait ‘Il Gran Mogol’ adlı flüt için yazılmış kayıp konçerto su olduğu tespit edildi.

Southhampton Üniversitesi’nden araştırmacı bilim adamı Andrew Woolley tarafından bulunan ve bir konçerto dörtlüsü nden oluşan eserin diğer üç konçertosu ‘L’Inghilterro’, ‘La Francia’, ‘La Spagna’nın kayıp olduğu bilinmektedir. Arşivlerin tozlu raflarından çıkarılan ve Ocak ayında İskoçya’da Perth konser salonunda prömiyeri gerçekleşecek olan eserin orkestra provaları ise son aşamasına geldi. Konçertolar, bir bestecinin çeşitli müzik aletleri için müzikal bilgi ve teknik birikimlerini göstermek adına virtüoz seviyesi nde yazmış oldukları eserlerdir. Genellikle üç bölümden oluşan konçertolar, hızlı- yavaş- hızlı şekilde solo veya orkestralarda icra edilirler. İlk bölüm biterken besteci enstrümanistin ustalığını göstermesi için bir kadans yazar. Klasik dönemde doğaçlama icra edilen kadanslar, günümüzde yazılı olan besteden doğaçlanarak icra edilmektedir. Erken Barok dönemde ortaya çıkan konçerto eserlerinin en önemli bestecilerinden biri de Antonio Vivaldi’dir. Dörtyüzelliden fazla konçerto eseri bestelemiş olan Vivaldi, başka bestecilere de örnek olmuş ve Corelli, Handel, Bach gibi dönemin önemli bestecileri de bir çok konçerto bestelemişlerdir. Konçertoların bir türü olan Konçerto Grosso birden çok solist çalgıyı içinde barındıran ve orkestranın, solist çalgılarla çekişme içinde olduğu türüdür. Bas klavsenler bu çekişme içerisinde orkestra ve solistler arasındaki geçişi sağlarlar. Dört, altı ve yedi bölümlük konçertolar da mevcuttur. Konçertonun babası olarak adlandrılan Vivaldi’nin en önemli yapıtı ‘Dört Mevsim Konçertosu’ olarak bilinmektedir. Yazdığı 500 konçertonun 100’ü opus niteliklerini taşımakta olup 40 sonatı bulunmaktadır. ‘Dört Mevsim Konçertosu’nda Vivaldi’nin mevsimlerin ana özellikleri ile ilişkili resimleri hayalinde canlandırdığı ve konçertoları bestelediği bilinmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.