Viyana Filarmoni İstanbul’da
28 Ekim 2009 Çarşamba - 19:22     2.903 kez okundu.    
Viyana Filarmoni İstanbul’da

İstanbul 2010 yazında Viyana Filarmoni’yi kucaklıyor

Dünyanın en ünlü senfonik gruplarından Viyana Filarmoni Orkestrası kendi sitesinde yayınladığı konser programında 23 Haziran 2010 tarihinde İstanbul’da olacaklarını yayınladılar. Orkestranın konser vereceği mekan belirtilmemiş. İtalyan orkestra şefleri Ricacrdo Muti repertuarlarını tümüyle senfonik eserlerden oluşturmuş. Saat 20:00’de başlayacak konserde Mozart’ın ‘Linz’ adlı eserinin Do Majör Senfonisi, Schubert’in ‘Bitmemiş’ 8.Senfonisi, Tchaikovsky’nin ‘Patetik’ adlı eserinden 6.Senfonisi seslendirilecek. Konser programında Türkiye’den önce Ljubljana ve Atina konserleri yer alıyor.
Viyana Filarmoni Orkestrası 1842 yılında kuruldu. Orkestra Viyana Devlet Opera Orkestrası sanatçılarının operadan bağımsız olarak gerçekleştirdikleri ve orkestra üyelerinin karar ve oyları çerçevesinde hareket eden bir grup olması özellikleri arasında. Orkestranın müzikal yapısı klasik orkestralarda bulunan enstrümanların dışında ‘kendine özgü enstrümanlar’ ve çalma tekniklerinin bulunmasıdır. Orkestra ayrıca Geleneksel Yeni yıl Konserleriyle de tanınmışlardır. 2005 yılında orkestrayı yöneten ilk kadın şef Simone Young olmuştur. İlk yurtdışı konserini Paris’te ünlü besteci Mahler’in şefliğinde 1901’de gerçekleştirdi. Viyana Filarmoni’nin konserini heyecanla bekliyoruz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.