Viyolonsel
27 Ağustos 2009 Perşembe - 14:04     20.408 kez okundu.    
Viyolonsel

Keman ve viyola ile aynı aileden olan viyolonsel ya da diğer adıyla çello dört telli bir enstrümandır. İlk örneği Fransa’da 16. yüzyılda ortaya çıkmış olan viyolonsel çello şekil olarak kadın vücudunu andırdığı söylenegelmiştir.

Orkestrada basları desteklemek amacıyla kullanılan viyolonselin solo çalgı gibi kullanılması 18. yüzyıla denk gelir.

İnsan sesine en yakın enstrüman olarak viyolonsel gösterilir. Büyük kompozitörler Beethoven, Brahms, Vivaldi, Debussy, Bach viyolonsel için eserler meydana getirmişlerdir.

İMA‘da çello dersi alan öğrencilerin öncelikle bu aleti çalmak için gerekli olan temel bilgi ve beceriyi elde etmeleri ve ardından solist veya orkestra sanatçısı olarak yetiştirilmeleri amaçlanmaktadır.

İstanbul Müzik Akademisi‘nde viyolonsel dersleri veren hocalar konservatuarların ilgili bölümünden mezun, konusunun uzmanı ödüllü sanatçılardır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.