Vuvuzela Çılgınlığı
15 Haziran 2010 Salı - 10:34     1.899 kez okundu.    
Vuvuzela Çılgınlığı

Vuvuzela Çılgınlığı

Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde devam eden FIFA Dünya Kupası Futbol Şenliği birbirinden ilginç olaylara damgasını vururken, Afrikalı’ların yerel çalgılarından ‘Vuvuzela’ tüm dünyaya damgasını tartışmalı şekilde vurdu.

Anonsların duyulmasını engelleyebileceği ihtimalinden, kulakların işitme yeteneğini azaltacağı riskine kadar tartışmalara yol açan futbol maçların çığırtkan sesi ‘Vuvuzela’ bir Güney Afrika zurnası yada nam-ı diğer ‘Lepatata’ üflemeli bir çalgıdır. Notal tonlama deliği veya tuşu olmayan ve fillerin seslerini yada sinek vızıltısını andıran tınısıyla üfleyen kişilerin uyguladığı hava basıncına göre en yüksek ses seviyesi 135 desibele ulaşır. Vuvu sözcüğü Zulu dilinde ‘gürültü’ anlamına gelmektedir. Yaygın modelleri plastikten yapıldığı halde orijinali Güney Afrika’da antilop derisi nden yapılmakta olup uzunluğu 61 cm, ağırlığı ise 100 gr.dır. Afrika kabileleri arasında yüzyıllardır haberleşmek amacıyla kullanılan alet Güney Afrika’da futbol kültürü nün içine yerleşerek tarihsel yolculuğunu sürdürmektedir. 1970’li yıllarda Meksika’da maçlarda trampet çalınması ile başlayan tezahürat tartışması, 1990’lı yıllarda yerini Vuvuzela’lı tezahürata bırakmıştır. Genellikle bir yasaklanıp, bir serbest bırakılan bu enstrümanlar gürültü ve ses kirliliği yaratması açısından ve işitme kayıplarının artmasından endişe edilerek Almanya’da kesin olarak yasaklanmıştır. FIFA Dünya Kupası Güney Afrika’da ‘Vuvuzela’ çılgınlığı ile tüm dünyanın dikkatini çekerek sürüyor. Tribünlerde çalınmaya devam edilen ‘Vuvuzela’ FIFA yetkililerinin aldığı son karara göre, enstrümanın sahaya atıldığı takdirde yasağın geleceği haberleri de veriliyor.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.