Webber’in Ünlü ‘Cats’ Müzikali Çok Yakında Başlıyor !
30 Kasım 2013 Cumartesi - 10:43     2.143 kez okundu.    
Webber’in Ünlü ‘Cats’ Müzikali Çok Yakında Başlıyor !

Webber’in Ünlü ‘Cats’ Müzikali Çok Yakında Başlıyor !

Ünlü müzikal bestecisi Andrew Lloyd Weber’in bestelediği, dünyaca tanınan ‘Memory’ şarkısıyla sevilerek izlenen ‘Cats’ müzikali 21 Ocak- 2 Şubat 2014 tarihleri arasında Beşiktaş Zorlu Center Sahnesi’nde sergilenecek.

‘Cats’ müzikali ilk kez 1981 yılında West End’de, ikinci kez ise 1982 yılında Broadway sahnelerinde oynanmıştır. İlk sahnelendiği yıllarda Lawrence Olivier ve Tony ödüllerine layık görülen müzikal, Broadway’de 18 yıl, Londra’da 20 yıl sahnelenmiştir. Bu yıllar boyunca sayısız müzikal ödülü alan ‘Cats’, 20’den fazla dile çevrilmiştir. 1998 yılında televizyona da uyarlanan müzikal, 8 milyon izleyiciye birden ulaşmıştır. Besteci Andrew Lloyd Weber, çocukluk yıllarında başucu kitabı olan ‘Old Possum’s Book of Practical Cat’s’ten uyarladığı, sözlerini kitaptaki dizelerden bestelediği müzikalin uvertürü ‘füg’ olarak çalınmaktadır. Büyük bir çöplük görünümündeki sahne dekoru nda kedi kostümleriyle canlandırılan eserin içinde  bir çok müzikal forma yer verilmiştir. Klasik müzikten, pop’a, caz’dan, tiyatro müziğine, rock’tan, elektronik müziğe ve hatta ilahi müziklere kadar uzanan zengin repertuarıyla ‘Cats’ müzikali bir başyapıt olmuştur. Müzikalde konuşan, dans eden, her birinin kendine has karakterleri ve başlarında kralları olan bir kedi grubu yer almaktadır. Her yıl balo tertipleyen kediler, aralarındaki en güzel, en iyi dans eden, en iyi şarkı söyleyen kediyi seçerek, kral Heaviside’a göndermektedirler. Seçilen kedi bolluk ve zenginlik içinde yaşamak üzere kralın yanına yollanmaktadır. Müzikalin öyküsü ise kısaca şöyledir: Black Cat (Siyah Kedi), White Cat (Beyaz Kedi), Rum Tun Tugger (çapkın, meraklı ve akıllı kedi), Jennyanndots (tembel ve uyuyan kedi), Macavity (kötü kedi), Grizabella (güzeller güzeli kedi) olmak üzere bir grup kedi, kral Heaviside’e gidecek kedinin seçimi için düzenlenen balonun heyecanı içindedirler. Ancak beklenmedik bir şey olur ve kral Heaviside kötü kedi Macavity ve adamları tarafından kaçırılır. Bodyguard Rum Tum Tugger, büyücü kedi Mr.Mistofellees’i yardıma çağırır. Kralı kurtaran kediler bir zamanlar çok güzel olan ve çok güzel dans edip, şarkı söyleyen yaşlı Grizabella’yı karşılarında bulurlar. Dans etmeye çalışsa da beceremeyip yere düşen Grizabella ile tüm kediler alay ederler. Yerden yavaş yavaş kalkan Grizabella, o anda eski güzel hatıralarını dile getiren ‘Memory’ şarkısını tüm içtenliği ile söylemeye başlar. Şarkı, alaycı kedileri ve kralı etkilemiştir. Yaşlı Grizabella, Kral Heaviside’ın ödülüne layık görülür. Müzikal başarısıyla birlikte ünlü besteci Andrew Lloyd Weber’in derleyici (eklektik) gücünü de ortaya koymuştur. Eklektisizm, çeşitli sanat dalları nı dizgileyerek bir bütün oluşturmaktır. Sanat yolculuğu ndaki farklı zamanlar ve uslupları doğru seçerek yeni bir ürün veya tasarım oluşturma işidir. Mimaride, edebiyatta, resim ve heykelde de müzikte olduğu gibi eklektik çalışmalar mevcuttur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.