William Shaekspeare Komedyalarından ‘On İkinci Gece’
5 Şubat 2014 Çarşamba - 07:03     1.493 kez okundu.    
William Shaekspeare Komedyalarından ‘On İkinci Gece’

William Shaekspeare Komedyalarından ‘On İkinci Gece’

İş Sanat’ın İş Oyuncuları Tiyatro Topluluğu ünlü İngiliz yazar William Shaekspeare’in en fazla sahneye konulan komedyalarından ‘On İkinci Gece’ oyununu kendilerine özgü yorumlarıyla 23 Şubat 2014 Pazar günü saat 15:00’te İş Sanat sahnesinde sergileyecekler.

İki yıl önce İş Sanat sahnesinde galası gerçekleşen ‘On İkinci Gece’ oyununu sergileyen İş Oyuncuları’na, ‘İş Bankası Orkestrası’ eşlik etmiştir. İş Oyuncuları Topluluğu ve İş Bankası Orkestrası’nda yer alan oyuncu ve müzisyenler İş Bankası çalışanları ve iştirakçi çalışanlarından oluşmaktadır. Tiyatronun yönetmenliğini aynı zamanda İş Bankası çalışanı olan Abdullah Cabaluz yapmaktadır. İş Bankası çalışanlarının güven, motivasyon ve dayanışma duyguları içinde işbirliği yaparak tiyatro dalında gösterdikleri başarı sonucunda ‘Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüşlerdir. Evrensel yazar William Shaekspeare’in, klasik eseri ‘On İkinci Gece’yi çağdaş bir masal haline getiren İş Oyuncuları Tiyatro Topluluğu, oyunlarından elde edilen geliri Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV)’na bağışlayacaklar. Okumak isteğiyle dolu ancak ailesinin ekonomik yetersizlikleri nedeniyle okuyamayan ve küçücük yaşta çalışmak zorunda kalan çocuklara eğitim hayatları sona erene kadar maddi ve manevi destek veren Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV), 1994 yılında kurulmuştur. Vakfın başkanı Ebru Uygun ve projeye destek veren beş gönüllü arkadaşından oluşan grup ilk olarak GAP bölgesinde çalışmalarına başlamıştır. 2005 yılından bu yana köy okullarını onarmak ve çocukları daha sağlıklı koşullardaki okullara kavuşturmak için ‘Yaşasın Okulumuz’ projesini sürdüren vakıf, 17 yıldır 5 milyon çocuğu kapsayan çalışmalarıyla hiç durmaksızın çalışmaktadır. Yapılacak daha çok iş olduğunun altını çizen vakfın yetkilileri okumak isteyen daha çok sayıda çocuğa ulaşmayı istemektedirler. Halen eğitimlerine destek verdikleri çocukların daha kaliteli standartlarda gelişim seviyelerinin de artmasına çabalamaktadırlar. Vakıf, kurumlar, halk ve basının desteğiyle projelerinin ülke geneline yayılmasıyla beraber daha fazla çocuğa ulaşmayı hedeflemektedirler.  Toplumsal katılımın en faydalı olanının ise gönüllü katılım olduğuna işaret eden TOÇEV yetkilileri sivil toplum kuruluşlarıyla da ortak projelerde etkin olmayı hedeflemektedirler. Vakfın projeleri arasında başta Yaşasın Okulumuz olmak üzere ‘Bir Şey Değişir Her Şey Değişir’, ‘Günebakan’, ‘İlk Yardıma İlk Adım’, ‘Parlak Gülüşler, Parlak Gelecekler’, ‘Evimdeyim’, ‘Yarının İzleri’, ‘Paylaşmayı Seven Parmak Kaldırsın’, ‘İyi Beslenmek, İyi Gelecek’, ‘Buğdayın İyiliği, Doğru Ekmeğin Mucizesi’, ‘Temiziz’, ‘Kütüphaneler’ ve ‘Enerjimiz Çocuklar İçin’i sayabiliriz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.