Wolfgang Amadeus Mozart 257 Yaşında !
1 Eylül 2013 Pazar - 09:42     1.438 kez okundu.    
Wolfgang Amadeus Mozart 257 Yaşında !

Wolfgang Amadeus Mozart 257 Yaşında !

Klasik Müzik yapıtları yüzyıllardır dinlenen ve seslendirilen en etkili, en üretken bestekarlardan biri olan Wolfgang Amadeus Mozart 35 yıllık kısacık yaşamına 626 klasik eser sığdırmıştır.

Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart 1756 yılında Avusturya’da Salzburg kentinde dünyaya gelmiş 35 yıl sonra Viyana’da hayata veda etmiştir. Avrupalı besteciler arasında en popüler sanatçılardan biri aynı zamanda müziğin dehası olarak kabul edilmiştir. Henüz 6 yaşındayken babası ile Avrupa gezileri ne çıkarak konserler veren küçük Mozart, 3 yıl süren turnesi sırasında ünlü çellocu Giovanni Battista Cirri ile çalışmıştır. Münih, Paris, Zürih, Londra, Mannheim, Lahey gibi şehirlere sık sık konser vermeye giden ünlü besteciye aynı zamanda esin kaynağı olan Johann Christian Bach’la tanışmıştır. İkili olarak Viyana’da konserler veren besteci yakalandığı ‘Çiçek Hastalığı’nın pençesinden iyi bir tedaviyle kurtulmuştur. Hastalığının ardından üç kez İtalya’ya konser vermeye giden sanatçı bu dönemde üç opera eseri bestelemiştir. 1777 yılına gelindiğinde küçük Mozart artık 21 yaşında genç bir erkek olmuştur. Annesiyle Mannheim, Münih, Paris turnesine çıktığı yıl Aloysia Weber adlı bir genç kıza gönlünü kaptırmıştır. Genç kızdan ayrılan Mozart, dört yıl sonra Aloysia’nın kızkardeşi Constanze Weber’le evlenmiştir. Ünlü bestecinin ilk önemli operası ‘Idomeneo’ Münih’te sahnelenmiştir. Salzburg’ta opera şefi görevine getirilen besteci başpiskoposşuğa bağlı bir müzisyen  olmayı reddederek Viyana’ya özgürce müziğini  yapmak üzere yerleşmiştir. Mozart, Türk tarihi için ayrı bir önem taşımaktadır. Viyana’ya yerleştiği yıllarda Osmanlı modası Avrupa’da yaygın hale gelmiştir. Mehter müziği ve ritmlerinden etkilenen ünlü besteci No:11 La Majör Piyano sonatı içinde yer alan ‘Türk Marşı’ (Ronda Alla Turca)’yı bestelemiştir.  Babasının tüm itirazlarına rapmen Constanza ile yaptığı evlilikte 6 çocuk dünyaya getiren Mozart’ın sadece 2 çocuğu hayatta kalabilmiş ancak her iki çocuğu da yetişkin dönemlerine gelmeden hayata gözlerini yummuştur. Ünlü bestecinin‘Saraydan Kız Kaçırma’ opera eseri müthiş bir başarıyı beraberinde getirmiştir. Eserin hikayesi Türklerin yaşadığı Akdeniz kıyılarında bir yazlık köşkte geçmektedir. Dönemin ünlü bestecilerinden Handel ve Bach’tan çok etkilenen Mozart, aynı dönemde ünlü ‘Sihirli Flüt’ operasını yazmıştır. Babası Leopold’ü eşi Constanze ile ziyarete giden Mozart, babası tarafından hoşnutlukla karşılanmayınca eşine olan büyük aşk ve bağlılığını anlatan ‘Grosse Messe’yi bestelemiştir. Bethoveen’ın da hocası olan ünlü besteci Fransz Joseph Haydn’la  çok güçlü bir dostluk kuran Mozart, Viyana’da bir araya geldiklerinde  sık sık konser gerçekleştirmişlerdir. Hayatında maddi sıkıntılar yaşayan Mozart, bir dönem konser sayısını azaltarak 5 katlı bir apartmanda yaşamak zorunda kalmıştır. Bu dönem sırasında yine ünlü opera bestelerinden biri olan ‘Figaro’nun Düğünü’nü yazmıştır. Sanatçının hastalığı ve ölümü hakkında bir çok romantik efsaneler ve birbiriyle örtüşmeyen teoriler ortaya atılmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.