Yanni’nin İlk Türkiye Konseri
18 Ağustos 2011 Perşembe - 10:09     3.458 kez okundu.    
Yanni’nin İlk Türkiye Konseri

Yanni’nin İlk Türkiye Konseri

Güzel besteleriyle hayranlarını yıllar yılı arttıran Grammy ödülüne iki kez aday olarak gösterilen Yanni, 18 Eylül 2011’de İstanbul’da muhteşem bir konser verecek.

 17 kişilik orkestrasıyla İstanbul Boğazı’nın muhteşem manzarasında müziğin uluslar arası fenomeni olmuş büyük besteci Yanni’nin eski ve yeni albüm çalışmalarından da örnekler sunulacak. 14 Kasım 1954 Yunanistan, Kalamata doğumlu sanatçı piyanist ve besteciliğinin yanı sıra New Age müziğinin de önde gelen isimlerindendir. 1992 yılında ilk Grammy ödülünü ‘Dare to Dream’le alan sanatçı, 1993 yılında ‘In My Time’ albümüyle zirvelerde yer aldı. 1994 yılında adını tüm dünyaya duyuran ‘Live at the Acropolis’tüm zamanların en fazla satan albümü oldu. Henüz altı yaşında müziğe başlayan ve 1993 yılında İngiliz Kraliyet Senfoni Orkestrası ile Acropolis’te tarihi bir konser veren sanatçı akademik bir müzik eğitimi olmaksızın müzik kulağıyla ve piyanosuyla senfonik eserler yazan bestecilerdendir. Ayrıca Yunanistan Gençler Yüzme şampiyonluğu unvanı ve ABD’de Minnesota Üniversitesi’nden aldığı psikoloji lisansı sahibidir. Resmi adıyla Helen Cumhuriyeti yani Yunanistan ülkesi Balkanların güneyi nde yer almaktadır. Türkiye’nin batı komşusu olan ülke bir AB üyesidir. Osmanlı hükümdarlığı altında iken, 19.yüzyılda imparatorluğun zayıflama sürecinde bağımsızlığını ilan eden 28 devletten biridir. Yunan kökenli insanlara ‘Rumi’ yada ‘Rum’ adı da verilmektedir. Helen İmparatorluğu, Büyük İskender’in Asya Seferi’nde ele geçirdiği Mezopotamya, Anadolu, İran ve Mısır ülkeleri üzerine kurduğu uygarlıktır. Dağınık halde bulunan Yunanlar, kültür birilğini oluşturmak adına bir araya gelmişler ve Yunanca dilini ortak kullanarak bilim, kültür ve sanat alanında da örnek çalışmalar yapmışlardır. Yunanistan’da Dor kavminin istilasından Batı Anadolu’ya kaçan ve bölgede 12 site kuran yunanlar bu bölgeye İyonya adını vermişlerdir. Ülkemizde İzmir, Aydın, Manisa ve Muğla bölgesini içine alan İyonya bölgesi kazı çalışmalarında savaş ve politikalarla ilgili önemli yazıtlar bulunmuştur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.