Yeni Yılda Antalya 2.Uluslararası Gitar Festivali’ne Davetlisiniz
30 Aralık 2012 Pazar - 11:22     1.801 kez okundu.    
Yeni Yılda Antalya 2.Uluslararası Gitar Festivali’ne Davetlisiniz

Yeni Yılda Antalya 2.Uluslararası Gitar Festivali’ne Davetlisiniz

Akdeniz bölgesinin iklim ve coğrafyası ile emsalsiz güzellikleri içinde barındıran sanatsal ve akademik çalışmalarla dünyanın dört bir yanından insanları bir araya getiren şehrimiz Antalya, 2.Uluslararası Gitar Festivali’ne hazırlıklarını büyük bir heyecanla sürdürüyor.

İlki 2012 yılında düzenlenen Gitar Festivali’ne gitar virtüözü Prof. Dr. Ahmet Kanneci’nin sanat danışmanlığında bir çok gitar ustası ve sanatçısı müzikseverlerle bir araya gelerek söyleşiler, paneller ve konserler gerçekleştirilmişti. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl da ev sahipliğini yapacağı festival, 12- 16 Şubat 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek. Geçtiğimiz yıl gitarın tarihi ve tarih sürecindeki gelişimi, farklı ülkelere yolculuğu ve Türk gitar yapımcıları nı konu eden  fotoğraf sergisi, konferans ve workshopları düzenlenmiş ve dünyanın dört bir yanından basın ve internet yoluyla takip edilmişti. Bu yıl ki festivalde Ignacio Rodes, Anna Likhacheva, Soner Egesel, Özcan Dal, Johann Palier, Bekir Küçükay ile master class çalışmaları, Dr. Soner Uluocak, Prof. Dr. Ertuğrul Bayraktar ve Mustafa Akaydın’ın verecekleri konferansta ‘Kültür Neden Gereklidir?’ ve ‘Festivallerin Kültüre Katkıları Nelerdir?’ konu başlıkları üzerinde durulacak. Gitar yapım ustalarının dünyadaki teknik gelişmeler hakkında bilgilendirilmesi için Hollanda’dan konuk olan gitar yapım ustası Theo Scharpach bir kurs gerçekleştirecek ve gitar tarihi ile ilgili öğrencilere master class çalışması ve bir sergi sunacak. Ayrıca master class sınıfında düzenlenecek gitar yarışmasında kazanan öğrenciye 5000 Türk Lirası değerinde bir gitar hediye edilecek. Antalya, Akdeniz bölgesinin ve Türkiye’nin önemli turizm ve kültür merkezlerinden biridir. Palmiyelerle bezenmiş bulvarlarıyla, doğasına ve geleneksel mimarisine sahip çıkmış olan kent, Türkiye’nin en çok göç alan bölgesi olarak bilinmektedir. 12.yüzyılda Türk beyliklerinin ele geçirdiği şehir Osman Bey zamanında Osmanlı İmparatorluğu’na katılmıştır. I. Dünya Savaşı’nda bir çok seferden zaferlerle dönen Osmanlı devleti, müttefikleri yüzünden zaman zaman mağlubiyetler de yaşamıştır. Mütareke yıllarında bu nedenle Antalya, çok kısa bir süre İtalyanların eline geçmiştir. İtalyanlar, Antalya halkı na çok dostça görünerek fakir halka yardımlarda bulunmuşlar, çiftçi ve tüccarları kendi saflarına almaya çalışmışlardır. Hatta çiftçi ve tüccara gereken krediyi verebilmek için İtalyan bankası olan Banco di Roma’nın şubelerini Antalya’da açmışlardır. Ancak şehir çok geçmeden boşaltılarak İtalya işgalinden kurtarılmıştır. Akdeniz iklimi hüküm süren şehirde maki türü bitki örtüsü hakimdir. Şehrin üst kısımlarında kızılçamlar bulunmaktadır. İklimi yazları çok sıcak ve kurak, kışları çok ılık ve yağışlıdır. Kar yağışı ve don olayı asla görülmeyen kentlerimizden biridir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.