Yılbaşı Konseri’nde Strauss Gecesi İş Sanat’ta
23 Aralık 2012 Pazar - 10:52     1.875 kez okundu.    
Yılbaşı Konseri’nde Strauss Gecesi İş Sanat’ta

Yılbaşı Konseri’nde Strauss Gecesi İş Sanat’ta

Viyana’da geleneksel müziği en iyi yorumlayan orkestralardan Strauss Festival Orchestra Vienna ‘Yeni Yıl’ konserini 26- 27 Aralık 2012 Çarşamba ve Perşembe saat 20:00’de İş Sanat Kuleleri’nde gerçekleştirecek.

Strauss ailesi, Stolz, Lehar, Kalman, Lanner ve Ziehrer’in Viyana operetlerinden, marşlara, polka ve valslere en güzel aryalar ve düetlerle büyük orkestra İş Sanat’ta seyircisiyle buluşacak. Strauss Festival Orchestra Vienna gerçekleştirdikleri TV konserleri, festival çalışmaları ve CD kayıtları ile Asya ve Amerika başta olmak üzere hemen hemen tüm dünyaya isimlerini duyurmuşlardır. Geleneksel ve mükemmeliyetçi anlayışla Strauss tarzını bütün cazibesiyle izleyicisine sunan orkestra şefi Peter Guth Strauss ekolü kemanıyla tanınmaktadır. Konserde yer alan solistler 1998’de Viyana Devlet Operası’nda solistlik kariyerine başlayan ve 2006’da Frankfurt Operası’nda sürdüren Gürcü asıllı mezzosoprano Stella Grigorian ve 2009 yılında Avusturya Hükümeti ’nden Onursal unvan alan tenor Sebastian Reinthaller başarılı performanslarıyla göz dolduracaklar. Konserde iki dans sanatçısı Judith Wansch , Jürgen Wagner’da iki özel gecede müziğin ruhu na ve ahengine ayrı bir görsellik katacaklar. Avusturya’nın başkenti Viyana aynı zamanda ülkenin en büyük ve en kalabalık şehridir. Avusturya’nın nüfusunun dörtte birine sahip olan Viyana şehri Avrupa Birliği’ne bağlı olan en büyük 10.uncu şehridir. Yüzyıllar boyunca Habsburg Hanedanlığı tarafından yönetilen kent politik ve kültürel bakımdan Avrupa’nın merkezi haline gelmiştir. Viyana, Paris, Londra ve New York’tan sonra dünyanın 4.büyük kenti durumundayken I.Dünya Savaşı’nda dörtte bir nüfusunu kaybetmiştir. Avrupa’nın en güzel, en estetik şehirlerinden biri olan Viyana halen Habsburg Hanedanlığı’nın etkisini taşımaktadır. Eski kent merkezinde bulunan Schönnbrun Sarayı bugün Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından dünya kültür mirası olarak korunmaktadır. Viyana’da şarap üretimi açısından zengin üzüm bağları na sahiptir. Güneyinden Tuna nehri akan kent günümüzde nehrin öbür kıyısına kadar genişlemiştir. Eski ticaret yolları kavşağında bulunan kent 1989’da Doğu Bloku’nun yıkılmasından sonra komşularıyla ticari ilişkilerini arttırmıştır. Coğrafi yakınlık olarak Viyana, Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya 60 km.kadar yakındır. Viyana’nın resmi dili Almanca’dır. Viyana şiveli Güney Almanca’sı ve yanı sıra Slovakça, Boşnakça, Hırvatça, Sırpça ve Türkçe konuşulmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.