Yunan Şarkılarının Güçlü Sesi Natasha Theodoridou Konseri
11 Nisan 2014 Cuma - 07:15     2.902 kez okundu.    
Yunan Şarkılarının Güçlü Sesi Natasha Theodoridou Konseri

Yunan Şarkılarının Güçlü Sesi Natasha Theodoridou Konseri

İstanbul’un Şişli ilçesine bağlı Feriköy semtinin desteklediği Feriköy Kültür ve Sanat Sevenler Derneği’nin 25.yıl kutlamaları çerçevesinde Yunan şarkılarının ünlü yorumcusu vokal sanatçısı Natasha Theodoridou, 12 Nisan 2014 Cumartesi günü saat 21:00’de Haliç Kültür ve Kongre Sarayı’nda bir konser gerçekleştirecek.

Yunanistan’da en çok dinlenen şarkıcılar arasından rekorlarla zirvede yer alan sanatçı nostaljik Yunan şarkılarından bir demet sunacak. 2013’te çıkardığı ‘S’agapo’ (Seni Seviyorum) adlı albümüyle müzik dünyasında son yılların en iyi yapıtlarından şeklinde adından söz ettiren Natasha Theodoridou, uluslararası platformda da konserlerine ve Yunan Müziği’ni dünyaya tanıtmaya devam ediyor. Komşumuz Yunanistan ziyaretçi akınına uğrayan ‘dünyanın yedi harikası’ Zeus Heykeli’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Eski Yunanlılarda ‘Tanrıların Kralı’ olarak adlandırılan Kral Zeus onuruna Olimpiyat Oyunları düzenlenmektedir. Günümüzdeki olimpiyat oyunlarına benzeyen turnuvalar halinde tertiplenen bu sportif karşılaşmalara Suriye, Atina, Anadolu, Mısır ve Sicilya’dan atletler gelmektedir. Milattan önce 776 yılında başlayan olimpiyat oyunları dört yılda bir gerçekleşmektedir. Olimpos’taki Zeus tapınağına gitmek üzere gelen atlet kafilelerine ve seyircilere güvenli geçiş sağlanması için şehirlerdeki savaşlar durdurulmakta, kentlerin siyasi yaşamları dahi etkilenmektedir. İlk zamanlarda sade bir tapınak olan yapıya olimpiyat oyunlarının itibarının artması üzerine yeni bir tapınak inşaasına başlanmıştır. Tanrılara yaraşır ve daha görkemli olması arzu edilen ve içerisinde ‘dünyanın yedi harikası’ olarak bilinen dev Zeus heykelinin bulunduğu Zeus Tapınağı inşa edilmiştir. Dikdörtgen bir platform üzerinde konumlanan tapınakta tavanı destekleyen 13 adet büyük sütun bulunmaktadır. Her köşeye 6 sütun yerleştirilen tapınağın tavanına heykeller yerleştirilmiştir. Tapınağa yerleştirilen dev Zeus heykeli 7 metre eninde ve 12 metre boyundadır. Tahtında oturur şekilde yer alan ve başı tavana değen Zeus heykelinin sağ elinde Zafer tanrıçası Nike sol elinde kartal başlı bir asa bulunmaktadır. Altın, fildişi, abanoz ve değerli taşlardan yapılmış tahtın görkemi ise Zeus heykelinden daha etkileyicidir. Tahtın üzerindeki kakma işçilikler i ve Yunan tanrılarının, sfenkslerin ve mistik hayvanların kabartmalarında oluşan figürler heykele gözle görülecek detaylar katmaktadır. Zeus’un saç, sakal ve elbiseleri altından yapılmıştır. Dev heykel ahşap bir çerçeveye oturtulmuş olup, havanın nemi düşünülerek bu çerçeve ve levhaların çatlamaması için özel yağlar sürülerek bakımı yapılmıştır. Ancak milattan sonra 255’te İmparator Theodosius, dinsizlerin oyunu hükmü vererek olimpiyat oyunlarını kaldırtmıştır. Bizans’a taşınan Zeus heykeli ise çıkan büyük bir yangında yok olmuştur. Fransızların Olympos’ta yaptıkları arkeolojik kazılarda Zeus heykelinin bazı parçaları bulunarak Louvre müzesine getirilmiştir. Bugün Olympostaki olimpiyat stadı restore edilerek ziyaretçilere açılmıştır. Ancak Zeus Tapınağı’ndan birkaç sütun dışında eser kalmamıştır. Kazılarda elde edilen o döneme ait paraların üzerindeki resimler Zeus tapınağı ve Zeus heykeli hakkında tarihi bilgiler vermiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.