Zaz Akbank 21.Caz Festivali’nde
19 Haziran 2011 Pazar - 11:14     3.171 kez okundu.    
Zaz Akbank 21.Caz Festivali’nde

Zaz Akbank 21.Caz Festivali’nde

Fransızların dünyaca ünlü iki ünlü starı Edith Piaf ve Frehel’in buğulu sesini andıran, besteleriyle müzikseverleri kendine bir kez daha hayran bırakan Fransız şarkıcı Zaz, Akbank 21.Caz Festivali kapsamında konser vermek üzere ülkemize geliyor.

Gerçek adı Isabelle Geoffrey  olan genç sanatçı Zaz 1 Mayıs 1980 yılında Fransa’da dünyaya geldi. Beş yaşında müzik eğitimine başlayan Zaz, keman, piyano, koro şarkıcılığı, gitar ve müzik teorisi eğitimleri aldı. Fransa’nın Bordeaux kentinde bir blues grubuyla profeyonel müzik yaşamına adım atan Zaz, 2009 yılında Paris’te düzenlenen bir şarkı yarışmasında birinci seçilerek dikkatleri üzerine çekti. 2010 yılında ise Fransa ve Avrupa’da ‘En Beğenilen Fransız Ses Sanatçısı’ unvanını aldı. Edith Piaf, 1915- 1963 yılları arasında yaşamış, o dönem Fransa’sının en sevilen ses sanatçılarından biridir. Annesi yarı İtalyan, yarı Afgan Annette Giovanna Maillard sokaklarda şarkı söyleyerek ve babası ise Fransız Louis- Alphonse Gassion yine Fransa sokakları nda cambazlık gösterileri yapan fakir bir aileydi. Bir dönem babası tarafından sağlık koşulları uygun olmayan bir bakımevine verilen sanatçının gözleri bakımsızlıktan kör olma tehlikesi geçirmiş ancak tedavi ile gözlerini kaybetmekten son anda kurtulmuştu.  Babası ile sokaklarda akrobatlık yapan sanatçı 14 yaşına geldiğinde şarkı söylemeye başlamış ve babasının yanından ayrılarak bir arkadaşıyla yine sokaklarda şarkı söylemeye devam etmişti. Evlilik dışı dünyaya getirdiği iki yaşındaki kızı Marcelle’i menenjit hastalığı nedeniyle kaybeden yıldız, ardından geçirdiği trafik kazası ile boynundan sakatlanarak, kazanın izini ölünceye dek bedeninde taşımıştır. Bunca acıklı hayat hikayesi olan Edith Piaf, Louis Leplee adlı bir organizatör tarafından keşfedilir ve tüm Fransa’da tanınan ünlü bir ses yıldızı olur. Ancak ününü borçlu olduğu organizatör trajik bir cinayete kurban olunca kendisi de sorguya alınır. Yaşadıklarının tesirinde alkolü aşırı miktarda kullanan sanatçı ünlü boksör Marcel Cedan’la büyük bir aşk yaşamaya başlar. Evli ve üç çocuklu Marcel Cedan’ın Piaf’ı ziyaret etmek için yola çıktığı uçağın düşmesiyle ölümü üzerine yıkılan Piaf, morfin bağımlısı olarak teselli bulmaya çalışır. 1963 yılında karaciğer kanserinden ölen sanatçı plakları, dramatik yorumlarıyla günümüze kadar unutulmadan ve sevilerek dinlenilen büyük sanatçılardandır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.