Zorlu Performans’ta Dünya Standartlarında Bir Konser: Jose Carreras
23 Mart 2014 Pazar - 07:05     4.325 kez okundu.    
Zorlu Performans’ta Dünya Standartlarında Bir Konser: Jose Carreras

Zorlu Performans’ta Dünya Standartlarında Bir Konser: Jose Carreras

Klasik Müziğin efsane seslerinden İspanyol tenor Jose Carreras, 29 Mart 2014 Cumartesi günü saat 20:00’de Zorlu Perfomans Sanatları Merkezi’nde müzik severlerle bir arada olacak.

Soprano Simge Büyükedes ve orkestra şefi David Gimenez’in de sanatçıya eşlik edeceği konserde opera eserlerinin birbirinden güzel aryaları seslendirilecek. Jose Carreras, ünlü tenorlar Placido Domingo ve 2007 yılında kaybettiğimiz Luciano Pavarotti ile gerçekleştirdikleri ‘3 Tenor’ çalışmalarıyla dünya çapında tanınmaktadır. Dünyanın prestijli opera sahneleri ve festivallerinde konserler veren sanatçı çeşitli stüdyo kayıtları ve albümler de çıkarmaktadır. Efsane tenorun seslendirmiş olduğu albümler 70 milyonun üzerinde satışa ulaşırken sanatçıya başarılarından dolayı Brit Ödülleri verilmiştir. Önemli bir müzik eleştirmeni Carreras için ‘Aşkı, hayalleri ve ölümü anlatan şarkıları tıpkı Caruso gibi tutkuyla ve tüm benliğini vererek seslendiriyor’ şeklinde anlatmıştır. Jose Carreras, İstanbul’a gelmek ve konser vermek hususunda duygularını ‘Öncelikle İstanbul’a geleceğim ve Zorlu Performans Sanatları’nda konserimi gerçekleştireceğim için çok sevinçliyim’ şeklinde dile getirmiştir.  Ülkemizde ve dünyada çok sevilen ünlü tenor Luciano Pavorotti, Modern operanın en önemli seslerinden biridir. İtalya’nın küçük bir şehrinde dünyaya gelen sanatçı müziğe ilk olarak şehrin korosunda şarkı söyleyerek başlamıştır. Babası Fernando’nun teşvikiyle Galler’de bir ses yarışmasına katılan Pavarotti, şehrine birincilik alarak dönmüştür. Operadaki ilk profesyonel sahnesini ‘La Boheme’le yapan sanatçı Kuzey, Güney Amerika, Afrika, Asya, Avrupa ülkelerinde turnelere çıkmaya başlamıştır. Turnelerden kazandığı gelirle genç şarkıcılar yetiştirmek üzere şehrinde bir müzik okulu açmıştır. Her yıl gerçekleştirdiği ‘Pavarotti ve Arkadaşları’ isimli yardım konserleriyle işe başlayan sanatçı Birleşmiş Milletler organizasyonları için çalışarak konserler gerçekleştirmiştir. Konserden elde edilen gelirler Kosova, Guatemala, Irak, Bosna gibi ülkelerde savaş mağduru olan insanlara yollanmıştır. Amerika’da ‘Big Lucio’ olarak tanınan sanatçının az bilinen yönleri vardır. Bunların arasında sanatçının konserlerinde sahne ve soyunma odası arasında ’Pavamobil’ adı verilen golf malzemeleri taşıma aracı tahsis edilmiştir. Pavarotti, çok önemli konserlerinin sonunda kaldığı otel veya konser salonunda özel davetliler ine yemek vermek tedir. Ancak bu yemeklere ya çok kısa süreliğine katılır yada hiç katılmamaktadır. Restoranlardaki sabit menüsü kuru fasulye, sucuklu yumurta, jambonlu pilav, mısır unu peltesi ve şinitzeli tercih etmektedir. Luciano Pavarotti, hayatında çok iz bırakan bir olayı 1963 yılında ülkemizde bir konser esnasında yaşamıştır. Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde bir rol almak üzere ülkemize gelen sanatçı sesi ‘yetersiz’ bulunduğu için geri gönderilmiştir. O yıllarda sanatçının henüz iki yıllık bir solist olduğu da bilinmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.